Kraków. Wkrótce I Festiwal Żydowskiego Teatru

W marcu odbędzie się inauguracyjna, wiosenna odsłona Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego Teatru - edycja alef (czyli pierwsza).

Krakowski Festiwal Żydowskiego Teatru jest połączony z cyklem żydowskiego roku. Rok ten ma swoje okresy smutku i radości, powagi i oczekiwania.

Festiwal będzie więc mieć trzy odsłony. W pierwszej odsłonie - wiosennej - pokażemy spektakle: "Mazagan. Miasto", "Zipserim", "Konik Kazimierski" oraz zagraniczny spektakl gościnny "Don't end it on a minor chord".

***

Program na marzec:

"Mazagan. Miasto"

Data: 12 marca 2019, g. 19:00

13 marca 2019, g. 19:00

Scena: CKŻ, ul. Meiselsa 17

Rezerwacje: office@teatr-zydowski.krakow.pl

Bilety do nabycia na stronie: http://jewishtheatrefestival.pl/

Spektakl zrealizowany w 2018 roku przez Teatr Żydowski w Krakowie na podstawie niezwykłego współczesnego dramatu Beniamina M. Bukowskiego zainspirowanego opowieścią o średniowiecznej portugalskiej fortecy, która przypłynęła trzy oceany. Spektakl porusza pojęcia domu i tożsamości, zniszczenia i budowy, pustki i obecności.

Dramat "Mazagan. Miasto" znalazł się wśród zwycięzców Konkursu Inicjatyw Teatralnych "Giełda Teatralna" 2017, co umożliwiło jego wystawienie w roku 2018 w ramach środków pochodzących z Miasta Kraków , którego celem jest aktywizacja artystów i twórcó teatralnych Krakowa.

"Midrasz przestrzeni" interakcyjny finał wieczoru łączący spektakl "Mazagan. Miasto" z następnym spektaklem "Zipserim".

**

"Zipserim"

Data: 14 marca 2019, godz. 19.00

Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

Rezerwacje: office@teatr-zydowski.krakow.pl

Bilety do nabycia na stronie: http://jewishtheatrefestival.pl/

Spektakl z muzyką w roli głównej. Na deskach sceny słowacki Mojse Band - laureaci prestiżowego w świecie muzyki żydowskiej festiwalu w Amsterdamie (20th International Jewish Music Festival, Amsterdam, 2017). Muzyka Żydów na spiszu w wieku XVII, w czasach Stanisława Lubomirskiego, kiedy Spisz był ściśle związany z Krakowem. Poszukujący, nieograniczony do sztywnych ram "klezmer" zespół zabierze krakowską publiczność w muzyczno-historyczną podróż pełną tęsknoty, ale również wybornego humoru.

**

"Konik Kazimierski"

Data: 27 i 28 marca 2019, g. 19:00

Scena: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17, "Konik Kazimierski" odwiedzi również jedną z krakowskich szkół.

Rezerwacje: office@teatr-zydowski.krakow.pl

Bilety do nabycia na stronie: http://jewishtheatrefestival.pl/

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie - Teatrem Midraszowym stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik, ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego