powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert Takashiego Yamamoto w Studio koncertowym

Polska Opera Królewska już na dobre zagościła w Studio koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Zaprasza na koncerty: "Chopin-Haydn" (8 marca) i "Synowie Bacha" (15 marca).

KONCERT SYMFONICZNY: "CHOPIN - HAYDN"

8 marca, godzina 19.00

Studio koncertowe im. W. Lutosławskiego, ul. J. Kaczmarskiego 59 w Warszawie

TAKASHI YAMAMOTO - FORTEPIAN

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DAWID RUNTZ - DYRYGENT

Koncert symfoniczny, podczas którego wystąpi wybitny japoński pianista - Takashi Yamamoto. Yamamoto jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, w tym - czwartego miejsca na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku. Solistę wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Dawid Runtz.

Usłyszymy m.in. Wariacje B-dur na temat arii "La ci darem la mano" op. 2.

To pierwsze dzieło, w którym 17-letni wówczas Chopin próbuje swych sił w komponowaniu na orkiestrę. Utwór został wykonany po raz pierwszy w Wiedniu w 1829 roku i od razu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Stąd też kilka lat po tym prawykonaniu w "Gazette Musicale de Paris" znajdzie się stwierdzenie, że w Wariacjach "Chopin zapowiedział się już jako wybitny artysta i wyraźnie ukazał naturę swego talentu".

Kolejno, orkiestra zaprezentuje "Fantazję na tematy polskie" określaną jako utwór, który w sposób sentymentalny odwołuje się do uczuć narodowych. Kompozycja jest zbudowana na trzech tematach: pieśni Już miesiąc zeszedł o Laurze i Filonie, melodii dumki przypisywanej Karolowi Kurpińskiemu, choć wykazującej ludową proweniencję oraz kujawiaka zbudowanego na motywie ludowym. Chopin miał okazję wykonać ten utwór w Warszawie trzykrotnie w 1830. W istocie dopiero ostatni z tych koncertów przyniósł artyście pełną satysfakcję, o czym wspominał w korespondencji: "[...] Tą razą dopiero ostatni mazur wzbudził duże brawo, po którym wywoływano mnie - ani razu nie syknięto, a ja miałem czas 4 razy się ukłonić...".

W finale koncertu zabrzmi Symfonia "Zegarowa" Josepha Haydna. Należy ona do najbardziej znanych ze zbioru dwunastu "symfonii londyńskich" kompozytora. Swój przydomek zawdzięcza miarowemu pulsowi II części utworu, który przywodzi na myśl tykanie zegara. Co więcej, w "Menuecie", tradycyjnie stanowiącym trzecią część symfonii, Haydn wykorzystuje melodię, którą nieco wcześniej skomponował na potrzeby zegarowego kuranta. Całość utrzymana jest w lekkim i pogodnym nastroju.

PROGRAM

F. Chopin - "Fantazja na tematy polskie" A-dur op. 13

F. Chopin - Wariacje B-dur na temat arii "La ci darem la mano" op. 2

J. Haydn - Symfonia nr 101 "Zegarowa"

***

Koncert muzyki dawnej: "Synowie Bacha"

15 marca, godzina 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ul. J. Kaczmarskiego 59 w Warszawie

CAPELLA REGIA POLONA

KRZYSZTOF GARSTKA - KLAWESYN, DYRYGENT

"Jeżeli chodzi o oryginalne pomysły, oczekiwał ich od samego początku, a tym, którzy ich nie mieli, doradzał definitywne pożegnanie się z kompozycją. Nie przystępował do studiów nad kompozycją zanim nie poznał prac, świadczących według niego o pewnym talencie, dotyczyło to zarówno jego własnych dzieci, jak i innych uczniów".

Tak pisał o swym ojcu Carl Philipp Emanuel Bach w 1775 roku. W istocie, przemożny wkład Johanna Sebastiana Bacha do historii muzyki nie kończy się na genialnej twórczości kompozytorskich. O jego niemałych zdolnościach pedagogicznych zaświadczają jego synowie. Wilhelm Friedemann (1710-1784), Carl Philipp Emmanuel (1714-1788), Johann Gottfried Bernhard (1715-1739), Johann Christoph Freidrich (1732-1795), Johann Christian (1735-1782) - dla wszystkich, poza najmłodszym, ojciec był jedynym nauczycielem. I choć nie dosięgnęli poziomu sławy swego ojca, to ich dzieło nie pozostało bez znaczenia dla historii muzyki europejskiej.

Najbogatszą spuściznę kompozytorską pozostawił po sobie Carl Philipp Emmanuel, uważany za jednego z ważniejszych prekursorów stylu klasycznego. Podczas koncertu zabrzmią jego trzy symfonie na smyczki z 1773 roku. W programie znalazł się też utwór jego starszego brata - Wilhelma Friedemanna Bacha.

Pewnym zaskoczeniem może się wydawać umieszczenie w programie kompozycji Johanna Bernharda (1676-1749), starszego kuzyna słynnego Jana Sebastiana. Warto jednak pamiętać, że familia Bachów w ciągu trzech wieków świetności wydała na świat szereg znakomitych muzyków - kompozytorów, organistów oraz organmistrzów.

PROGRAM

Carl Philipp Emanuel Bach - Symfonia E-dur, Wq 182/6

Wilhelm Friedemann Bach - Adagio i Fuga d-moll F. 65

Carl Philipp Emanuel Bach - Symfonia A-dur, Wq 182/4

Johann Bernhard Bach - Uwertura e-moll nr 3

Carl Philipp Emanuel Bach - Symfonia h-moll, Wq 182/5

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

Bilety na www.ebilet.pl oraz www.ewejsciowki.pl