Wałbrzych. Premiera "Baby-Dziwo" u Szaniawskiego

"Baba-Dziwo" na podstawie tragikomedii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z 1938 roku to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Premiera spektaklu w reżyserii Dominiki Knapik odbędzie się w piątek.

«Reżyserka Dominika Knapik podkreśliła w rozmowie z PAP, że ponad osiemdziesiąt lat po krakowskiej premierze spektaklu, tekst Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej okazuje się być dziś nadal aktualny politycznie. - Okazuje się, że tego tekstu nie trzeba przepisywać, nie trzeba go uaktualniać. Byłam zdumiona i nawet trochę przerażona tym, że tekst jest aż tak aktualny - powiedziała Knapik.

Dodała, że "Baba-Dziwo" to historia kobiety dyktatorki, która zmusza inne kobiety do rodzenia dzieci ku chwale ojczyzny. Reżyserka zwróciła uwagę, że Maria Pawlikowska-Jasnorzewska stawia tu diagnozę na temat ludzi niepotrzebnych i odrzuconych ze społeczeństwa, którzy gdy sięgają po władzę w odpowiednim momencie w historii, stają się tyranami.

Twórcy spektaklu starają się opowiedzieć tę historię w nieco przewrotny sposób. - Opowiadamy ją formą, zabawą w różne konwencje teatralne, stosujemy iluzjonistyczne tricki. Zależało nam, aby forma tego spektaklu była atrakcyjna i przewrotnie punktowała polityczne odniesienia, na przykład a propos ustawy, która wynagradza kobiety za urodzenie kolejnego dziecka pokojem u sąsiadów, a karze te kobiety, które dzieci nie rodzą - mówiła reżyserka

Dodała też, że spektakl będzie pewną fantazją na temat tego, jak taka inscenizacja mogłaby wyglądać w 1938 roku. - Dosyć mocno inspirowałam się fotografiami teatralnymi z lat 30. W spektaklu pojawią się więc kostiumy w stylu z tamtych lat, a scenografia będzie bardzo minimalistyczna. W inscenizacji dużo jest ruchu poklatkowego, ruchu w przód, w tył, a aktorzy są zapętleni w pewnych gestach, powtórzeniach - tłumaczyła Knapik.

Reżyserka dodała, że na potrzeby spektaklu liczba postaci została zredukowana z kilkunastu do ośmiu, a sam tekst został znacznie skrócony. W spektaklu natomiast pojawią się wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Dramaturgią i opracowaniem tekstu zajął się kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Tomasz Jękot. Scenografię i kostiumy przygotowała Karolina Mazur; za opracowanie muzyczne odpowiada Dominika Knapik i Mateusz Flis; a za reżyserię świateł -Wolfgang Macher.

Premiera odbędzie się w piątek na Scenie Kameralnej wałbrzyskiego teatru.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego