powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Premiera prasowa grana w języku migowym

24 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Nowym odbędzie się premiera prasowa spektaklu Jaroena Van Haele "Morze ciche" w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Spektakl dla dzieci słyszących i niesłyszących grany jest w języku migowym.

Głównym bohaterem spektaklu jest nastoletni Emilio. Tematem, jego dorastanie - wśród rówieśników, rodzeństwa, rodziców w krajobrazie śródziemnomorskiej, słonecznej Katalonii. Emilio jednak nie jest zwykłym chłopcem - nie zna bowiem, tak oczywistego dla większości ludzi, świata dźwięków, nie słyszy od urodzenia. Nie zna swojego głosu, a nawet się go boi. Potrzebuje "tłumacza" - kogoś, kto przełoży mu język dźwięków na jego własny. Znajduje się przyjaciel rodziny - Javier. Tylko jak przełożyć na ten "cichy" język szum fal, pisk mew, płacz dziecka czy pijackie wrzaski ojca?

Poetycka i mądra opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. Historia chłopca, który szuka akceptacji i zrozumienia. Opowieść o dorosłych i wyzwaniach, w obliczu których stają, by odpowiedzialnie i mądrze wychować dziecko.

Spektakl, jako jeden z pięciu, zakwalifikowany został do finału Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zb. Raszewskiego w Warszawie. W ramach projektu odwiedziliśmy kilkanaście miejsc, w tym: Katowice, Kraków, Warszawę, Kalisz i Kutno, gdzie spotkaliśmy się z fantastycznym odbiorem. Należy wspomnieć, iż współczesna kultura oparta jest głównie na dźwięku, dlatego też osoby głuche i niedosłyszące często boją się wyjść z domu, chociażby na spektakl do teatru... Dlatego też Teatr Nowy w Zabrzu "wychodzi" do szkół, ośrodków i placówek wychowawczych, w których uczą się dzieci z wadami słuchu.

W rolach głównych występują: Anna Konieczna Danuta Lewandowska i Joanna Romaniak.

Spektakl zakwalifikowany został również do drugiego etapu konkursu Złote Maski.