Poznań. Teatr Wielki nominowany do ważnej nagrody za projekt o Stanisławie Moniuszce

Jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, ojcem "polskiej opery narodowej". W maju mija dwusetna rocznica jego urodzin. Stanisława Moniuszkę w szczególny sposób chce uhonorować Teatr Wielki, noszący jego imię.

«- Cel, który nam przyświeca, to z jednej strony chęć pokazania dzieł Stanisława Moniuszki w nowym ujęciu, z drugiej - przybliżenie jego twórczości międzynarodowej publiczności - można przeczytać na stronie konkursu Fedora. Jego organizatorzy docenili właśnie inicjatywę Teatru Wielkiego w Poznaniu, który planuje przypomnieć twórczość swojego wielkiego patrona - Stanisława Moniuszki.

Oddaj swój głos do piątku

Przyszedł na świat 5 maja 1819 r. Był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale też dyrygentem, pedagogiem i organistą. Autorem ponad 268 pieśni, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery "Halka" i "Straszny dwór".

To właśnie realizacja tego ostatniego utworu ma być nagrodą dla zwycięzcy konkursu European Opera DirectingPrize. Poznańska scena przygotowuje go wspólnie ze stowarzyszeniem Camerata Nuova.

Pomysł został dostrzeżony przez międzynarodowe grono operowe i zyskał nominację do prestiżowej FEDORA Prize. - Aby ją zdobyć, potrzebujemy Waszych głosów - czytamy na stronie Teatru Wielkiego.

Głosować można, wchodząc na stronę: https://www.fedora-platform.com/competition/shortlist/the-haunted-manor-straszny-dwor/106. Głosowanie trwa do 22 lutego.

Aby wziąć w nim udział, trzeba zarejestrować się na powyższej stronie przez Facebooka lub zakładając nowe konto. Druga opcja wymaga kliknięcia w link weryfikacyjny, który pojawi się na skrzynce pocztowej po rejestracji.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego