powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Gwiazdy na żywo z The Metropolitan Opera w twoim kinie

14. sezon cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" rozpocznie się 12 października 2019 roku transmisją jednej z operowych wizytówek Met - "Turandot" Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego. Spektakl poprowadzi dyrektor muzyczny nowojorskiej sceny Yannick Nézet-Séguin.

Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć polskich śpiewaków, biorących udział w transmitowanych spektaklach Met. W "Manon" Masseneta wystąpi Artur Ruciński, a w "Marii Stuart" Donizettiego - Andrzej Filończyk.

Yannick Nézet-Séguin, nowy dyrektor muzyczny Met, poprowadzi także premierę "Wozzecka" Albana Berga. Poza nim za pulpitem dyrygenckim w tym sezonie transmisji staną m.in. Valery Gergiev, Maurizio Benini czy Bernard De Billy.

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć na całym świecie w ponad 70 krajach. Dzięki NAZYWOWKINACH.PL polscy widzowie obejrzą nowojorskie spektakle z udziałem największych gwiazd aż w 35 ośrodkach.

Przed Bożym Narodzeniem, specjalnie dla dziecięcej widowni, Met przypomni pierwszy w historii transmitowany do kin spektakl operowy - skrzący się humorem i pełen magii "Zaczarowany flet" Mozarta z 2006 roku.

Przed nowym sezonem transmisji na żywo tradycyjnie już czekają widzów letnie powtórki najciekawszych tytułów. Zobaczymy transmitowaną w sezonie 2018-19 "Adę" Verdiego z udziałem Anny Netrebko i Anitą Rachvelishvili oraz słynny spektakl "Cyganerii" w inscenizacji Zeffirellego, w którym nagłego zastępstwa w partii Mim podjęła się Kristine Opolais, obecnie pierwszej wielkości gwiazda Met. Nowojorska scena przypomni także "Romea i Julię" Gounoda z Dianą Damrau i Vittoriem Grigolo oraz "Cyrulika sewilskiego" w gwiazdorskiej obsadzie, z 2007 roku, nie transmitowanego wówczas do Polski.

Aż pięć premier znajdzie się wśród dziesięciu transmisji, które, jak co sezon, nowojorska The Metropolitan Opera zaprezentuje widzom na całym świecie w cyklu "The Met: Live in HD". Będą to: minimalistyczny "Echnaton" Philipa Glassa w reżyserii Phelima McDermotta, który akcję transmitowanego dwa sezony temu "Cos fan tutte" przeniósł na Coney Island, "Wozzeck" Albana Berga (inscenizację przygotuje William Kentridge, odpowiedzialny wcześniej za "Nosa" i "Lulu"), "Porgy and Bess" George'a Gershwina, "Agrypina" Georga Friedricha Händla i "Holender tułacz" Richarda Wagnera. Wśród wznowień królować będzie Giacomo Puccini: powróci transmitowana już do kin nowa inscenizacja "Toski", przygotowana przez Sir Davida McVicara, tym razem z Anną Netrebko w roli tytułowej, a także "Madame Butterfly" w nawiązującej to tradycji teatru japońskiego reżyserii Anthony'ego Minghelli i "Turandot" w sławnej, ociekającej złotem inscenizacji Zeffirellego.

Polską publiczność z pewnością zelektryzują dwa inne wznowienia pięknych spektakli Met: "Manon" Jules'a Masseneta i "Marii Stuart" Gaetana Donizettiego, a to za sprawą udziału w nich polskich wokalistów, barytonów Artura Rucińskiego i Andrzeja Filończyka. Ruciński, święcący tryumfy na największych scenach świata, od Londynu i Madrytu po Nowy Jork, m.in. jako hrabia di Luna w "Trubadurze", lord Ashton w "Łucji z Lammermoor" czy Germont, już kolejny raz powraca do Met. "To będzie mój kolejny występ w Met, po Sharplessie w Madame Butterfly i Germoncie w La taviacie - mówi Artur Ruciński - ale cieszę się, że tym razem będzie go też mogła obejrzeć publiczność w kinach na całym świecie i oczywiście w Polsce. Serdecznie wszystkich zapraszam i pozdrawiam polskich widzów". Drugi z polskich artystów dopiero zadebiutuje w Nowym Jorku. "Występ w Marii Stuart będzie moim pierwszym w The Metropolitan Opera - mówi 24-letni baryton Andrzej Filończyk, który dał się już poznać publiczności londyńskiej Royal Opera House Covent Garden czy moskiewskiego Teatru Bolszoj. - Met to spełnienie marzeń każdego śpiewaka. Pojawię się tam u boku Diany Damrau, z którą już śpiewałem w tym dziele w Zurychu. Miło mi również, że spektakl z moim udziałem będzie transmitowany do kin na całym świecie, w tym do Polski. A zatem do zobaczenia na wielkim ekranie!".

Jak zwykle w transmisjach pojawią się największe gwiazdy światowej wokalistyki: Plácido Domingo, Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Jamie Barton, Kate Lindsey, Diana Damrau, Bryn Terfel, Christine Goerke, Michael Fabiano, Peter Mattei, Anja Kampe i wielu innych.

Od 2006 roku, dzięki transmisjom spektakli w jakości HD & DD Surround, w których nowojorska Met jest pionierem, ponad 25 milionów widzów obejrzało na żywo ponad 130 przedstawień - od klasyki po dzieła współczesne. Dzięki satelitarnemu przekazowi każdy spektakl ogląda jednocześnie średnio 350.000 melomanów zgromadzonych na widowniach ponad 70 krajów świata. Realizatorzy transmisji tradycyjnie już zadbają o dodatkowe atrakcje: wywiady z artystami, wizyty za kulisami, w pracowniach teatralnych czy na próbach do kolejnych spektakli. Pomysłodawcą i głównym producentem cyklu jest Peter Gelb, dyrektor generalny Met. W Polsce spektakle transmitowane są z polskimi napisami.

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera.

UWAGA: niektóre ośrodki mogą prezentować wybrane tytuły w innych terminach w formie retransmisji, sprawdź datę pokazu w swoim kinie.

1. Białystok Opera i Filharmonia Podlaska

2. Bydgoszcz Multikino

3. Czechowice-Dziedzice kino Świt

4. Częstochowa OKF Iluzja

5. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół

6. Elbląg kino Światowid

7. Ełk Ełckie Centrum Kultury

8. Gdańsk Multikino

9. Gliwice kino Amok

10. Grodzisk Mazowiecki Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki

11. Katowice kino Kosmos

12. Konin kino Centrum

13. Kraków kino Kijów.Centrum

14. Lublin Teatr Stary

15. Lublin Multikino

16. Łódź Filharmonia Łódzka

17. Nowa Sól kino Europa

18. Olsztyn Multikino

19. Poznań Kino Pałacowe

20. Poznań Multikino Malta

21. Przemyśl kino Centrum 3D

22. Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej

23. Rzeszów kino Zorza

24. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury

25. Szczecin Multikino

26. Szczecinek kino Wolność

27. Sztum Sztumskie Centrum Kultury

28. Wadowice Wadowickie Centrum Kultury - kino Centrum

29. Warszawa kino Praha

30. Warszawa Multikino Ursynów

31. Warszawa Multikino Złote Tarasy

32. Warszawa Teatr Studio

33. Włocławek Multikino

34. Wrocław kino Nowe Horyzonty

35. Zabrze Multikino

Pytaj o transmisje w swoim kinie.

Na zdjęciu: "Turandot"w MET