powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera projektu VR "MS Piłsudski - ukryta historia" w CeTA

Pierwsze lata niepodległej Polski opowiedziane przez pryzmat historii polskiego transatlantyku MS "Piłsudski" to temat projektu edukacyjnego, którego polska premiera odbyła się w środę w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

Projekt "MS Piłsudski - ukryta historia" powstał z inicjatywy Fundacji Koncept Kultura. Współproducentem przedsięwzięcia zrealizowanego w technologiach wirtualnej rzeczywistości jest m.in. wrocławska CeTA.

"MS Piłsudski - ukryta historia" to około trzydziestominutowy film zrealizowany w technologiach wirtualnej rzeczywistości. W jednej części, bogatej w materiały archiwalne, widz poznaje historię Polski - odzyskanie niepodległości i pierwsze lata po 1918 r. W kolejna część to wirtualny spacer po transatlantyku MS "Piłsudski".

Dyrektora Centrum Technologii Audiowizualnych Roberta Banasiaka powiedział dziennikarzom, że historia statku MS "Piłsudski" jest pretekstem do opowiedzenia historii o Polsce, która odzyskała niepodległość.

- To był jeden z najwspanialszych polskich statków, który porównuje się do Titanica; niestety po wybuchu II wojny światowej został zatopiony - jedne źródła mówią, że zatopiła go torpeda, inne że mina, a jeszcze inne, że był to sabotaż - mówił Banasiak.

Projekt został zrealizowany przy wykorzystaniu nowych technologii. "To projekty edukacyjny, a nowe technologię pomagają dotrzeć od młodych odbiorców" - powiedział dyrektor.

Aby obejrzeć trzydziestominutowy film należy złożyć gogle VR. "Przenosimy się tu w świat już nieistniejący - spotykamy Piłsudskiego, Paderewskiego, którzy mówią do nas. Opowiadana jest historia o tym, co się wydarzyło sto lat temu, jak odzyskaliśmy wolności i jak Polska wtedy rozkwitała" - mówił dyrektor.

Po tej części widz przenosi się na pokład MS "Piłsudski". Detale statku zostały odtworzone w wirtualnej rzeczywistości, a widz ma wrażenie, że zwiedza transatlantyk.

W środę odbyła się polska premiera projekt "MS Piłsudski - ukryta historia". Wcześniej był on pokazywany m.in. w USA, Londynie i Japonii.

Zygmunt Fit, wiceprezes Fundacji Koncept Kultura, powiedział, że projekt będzie teraz prezentowany w różnych miastach w Polsce. Są też plany stworzenia gry komputerowej w ramach tego przedsięwzięcia.

Transatlantyk MS "Piłsudski" został zwodowanemu 19 grudnia 1934 r. Statek nazywany był dumą odrodzonej Polski, a także ambasadą polskiej kultury na morzach i oceanach - wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. W swój pierwszy rejs MS "Piłsudski" wyruszył 27 sierpnia 1935 r.

Zatoną tuż po wybuchu II wojny światowej. Statek prawdopodobnie wpłynął na niemiecką minę morską. Jego wrak leży na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough.