powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Premiera "Po latach o tej samej porze" w Bagateli

Teatr Bagatela w Krakowie przygotował spektakl "Po latach o tej samej porze" Bernarda Slade'a, który jest fabularną kontynuacją przedstawienia "Za rok o tej samej porze" z 2016 r. Premiera odbędzie się w piątek na Scenie na Sarego.

"Po latach o tej samej porze" wyreżyserował Henryk Jacek Schoen, dyrektor Bagateli, na podstawie tekstu kanadyjskiego dramaturga i scenarzysty Bernarda Slade'a. Na scenie kameralnej na Sarego publiczność zobaczy dwóch aktorów Magdalenę Walach i Wojciecha Leonowicza.

To historia nietypowej pary, która spotyka się raz w roku, zdradzając swoich współmałżonków. Ich uczucie, pomimo upływu lat, nie słabnie. "Tak naprawdę nie jest to historia o zdradzie. Zależy mi, aby to była przypowieść o naturze mężczyzny i kobiety" - powiedział we wtorek PAP Schoen. Dodał, że spektakl ma być "hymnem na cześć kobiecości i męskości, ale i opowieścią o ludzkim losie".

Akcja komedii rozgrywa się w USA. Bohaterowie - Doris i George - spotykają się przez pięć lat, raz w roku, w hotelowym pokoju.

Bohaterowie w "Po latach o tej samej porze" są bardziej dojrzali, ale i - jak powiedział reżyser - figlarni, niż w spektaklu "Za rok o tej samej porze".

Schoen powiedział, że wyreżyserowane również przez niego w 2016 r. przedstawienie "Za rok o tej samej porze" jest jednym z największych hitów Bagateli.

Tragikomedię "Za rok o tej samej porze" Bagatela po raz pierwszy wystawiła w lutym 2016 r. W inscenizacji według tekstu Bernarda Slade'a wystąpili ci sami aktorzy, których publiczność zobaczy w "Po latach o tej samej porze".

Sztuka Slade'a pochodzi z 1975 r., a rozgłos zyskała dzięki adaptacji filmowej z 1978 r. Film "Za rok o tej samej porze" wyreżyserował Robert Mulligan. Adaptacja była czterokrotnie nominowana do Oscara, w tym za scenariusz autorstwa Slade'a, a gra Ellen Burstyn (jako Doris) została nagrodzona Złotym Globem.

"Za rok o tej samej porze" doczekała się przekładów na ponad 40 języków. Sztuka odniosła sukces już po swojej premierze w 1975 r.

Bernard Slade urodził się w 1930 r. w St. Catharines w Kanadzie. Zanim zaczął pisać dramaty, był aktorem. W połowie lat 60. przeprowadził się z rodziną do Hollywood, gdzie pracował jako scenarzysta seriali komediowych, w tym wyświetlanego w Polsce "Ożeniłem się z czarownicą".

Od połowy lat 70. poświęca się przede wszystkim dramatopisarstwu, a wszystkie jego sztuki doczekały się adaptacji na duży ekran. Polska publiczność zna Slade'a głównie jako autora "Za rok o tej samej porze" i jej kontynuacji.

Henryk Jacek Schoen urodził się w 1951 r. w Krakowie. Jest reżyserem teatralnym i filmowym, a od 20 lat dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Bagatela. Studiował chemię na Politechnice Krakowskiej, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, reżyserię w krakowskiej PWST. Ukończył też zarządzanie, reklamę i marketing.

Jako reżyser ma w dorobku m.in. filmy: "Wir", "Tor", "X", spektakle: "Etiuda optymistyczna", "Prawda", "Seks dla opornych", "Boska terapia", "Kłamstwo". Z okazji 90-lecia Bagateli został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.