Jan Peszek skończył 75 lat

13 lutego, wybitny aktor Jan Peszek obchodził swoje 75-te urodziny - o których pamięta kronikarz życia teatralnego Witold Sadowy.

«Po raz pierwszy zobaczyłem go na scenie Teatru Ateneum w Warszawie w latach 80-tych. Przyjechał z teatrem łódzkim, bodajże im. Stefana Jaracza, na gościnne występy ze sztuką Witolda Gombrowicza "Trans-Atlantyk" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Od pierwszej chwili wzbudził moje zainteresowanie. Grał doskonale Gonzala. Nie widziałem wcześniejszych jego ról w Teatrach Dramatycznych i Teatrze Polskim we Wrocławiu, Starym Teatrze w Krakowie i Teatrze Nowym oraz Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Urodził się 13 lutego 1944 roku w Szreńsku na Mazowszu. Ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie w roku 1966. Ma bogaty dorobek artystyczny. Liczne role teatralne, filmowe, radiowe, w dubbingu i telewizji. Role teatralne to między innymi Wacław w "Zemście" Aleksandra Fredry, Hipolit w "Fedrze" Racine'a, Dziennikarz i Poeta w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, Saint-Just w "Thermidorze" Stanisławy Przybyszewskiej, Konrad w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, Kevin w "Kuchni" Arnolda Weskera, Fantazy w "Fantazym" Juliusza Słowackiego, Fedon w "Obronie Sokratesa" Platona, Chlestakow w "Ożenku" Gogola, Sganarel w "Don Juanie" Moliera i wiele innych. Ma w swoim bogatym dorobku także kilka monodramów. Pracował z wybitnymi reżyserami: Jerzym Golińskim, Jerzym Jarockim, Kazimierzem Dejmkiem, Jakubem Rotbaumem, Jerzym Kaliszewskim, Mikołajem Grabowskim, Krystianem Lupą i wielu innymi oraz Grzegorzem Jarzyną i Michałem Zadarą.

Nadal jest w znakomitej formie. Czynny zawodowo. Gra, reżyseruje i jest wykładowcą w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W Warszawie gra Wojciecha Bogusławskiego w "Minach polskich" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Polskim, Seana w "Błogich dniach" (na zdjęciu) w Ateneum w reżyserii Wojciecha Urbańskiego i w Och-Teatrze rewelacyjnie Jana - kamerdynera w sztuce Igora Sawina "Kto nas odwiedzi" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Prywatnie jest ojcem aktorki Marii i aktora Błażeja. Człowiekiem sympatycznym i uroczym. Panie Janie dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego