powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Program "Focus na taniec" w CST

21 lutego o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie odbędą się projekcje filmów dokumentalnych o tańcu, które będą prezentowane w ramach programu "Focus na taniec".

21.02. / 19.00 / Kino Tańca

Focus na taniec / Prezentacja filmów dokumentalnych o tańcu

Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

21 lutego o godzinie 19.00 zapraszamy na projekcje filmów dokumentalnych o tańcu, które będą prezentowane w ramach programu "Focus na taniec". Program "Focus na taniec" koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza przestrzeń sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. W ramach programu zaprezentowane zostanie szerokie spektrum filmowych form, od dokumentów, przez filmy fabularne, po artystyczne eksperymenty, w selekcji uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich lat.

Filmy dokumentalne, które znalazły się w programie tego wieczoru, to zderzenie trzech odmiennych społecznych perspektyw, oraz szeregu indywidualnych narracji, w których taniec staje się przestrzenią wolności i sposobem na życie. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Olgą Clarke - reżyserką filmu "Od świtu do zmierzchu".

***

FILMY WIECZORU

"Nothing Matters When We're Dancing" / PREMIERA POLSKA

Reż. Maia Elisabeth Srensen | Dania | 2017 | 23 min

"Gulliver. A Giant in the Bijlmer" / PREMIERA POLSKA

Reż. Juliette Stevens | Holandia | 2018 | 25 min

"Od świtu do zmierzchu"

Reż. Olga Clarke | Polska, Jamajka | 2014 | 13 min

OLGA CLARKE

Polska reżyserka dokumentalna, kulturoznawczyni specjalizująca się w kulturze Karaibów i Afryki Zachodniej. Należy do Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego i Caribbean Studies Association

Absolwentka DOK Pro Wajda School, otrzymała Nagrodę Młoda Polska w 2013 w dziedzinie sztuki wizualne. Publikowała w "Vice Magazine", "Le monde diplomique" i "Krytyce Politycznej". Robiła zdjęcia w Nigerii i na Jamajce. Organizatorka Dnia Nigerii.

REGINA LISSOWSKA-POSTAREMCZAK - KURATORKA

Teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

***

PROGRAM

"Nothing Matters When We're Dancing"

Reż. Maia Elisabeth Srensen | Dania | 2017 | 23 min

PREMIERA POLSKA

"Nothing Matters When We're Dancing" to filmowy portret trojga Duńczyków - Nicolaja, Anamet i Grace - którzy kochają tańczyć. Uczestniczą oni w ogólnokrajowym projekcie Ta' fat om dansen w ramach różnych programów. W dokumentalnym filmie poznajemy troje głównych bohaterów w studio i w ich codziennym życiu - dzielą się z nami tym, co taniec znaczy dla nich i dlaczego nic się nie liczy, kiedy tańczą. Ich portrety są przykładem tego, jak taniec jako forma sztuki może zmieniać życie i stwarzać przestrzeń dla najważniejszych międzyludzkich relacji - jak sztuka jest niezbędna dla ducha.

Reżyseria i montaż: Maia Elisabeth Srensen

Koncept, scenariusz i wywiady: Maia Elisabeth Srensen, Anna Marie Krarup i Kristoffer Engholm Aabo

Zdjęcia: Kristoffer Engholm Aabo

Dźwięk: Toke Gelardi

Produkcja: Maia Elisabeth Srensen: Anna Marie Krarup Dansehallerne Ta' fat om dansen

Muzyka: Magnetic Fields i in.

Występują: Nicolaj Vitthft Kamph Rasmussen, Anamet Magven, Grace Bulawin, oraz: Hans Peder Lund, Samuel André Tinggaard, Yasmin Jrgensen Hweidi, Katja Kamph Rrbye, Merete Dam, Gunilla Lind, Mads Nsborg Jensen, Students & teachers from Fjordskolen Hedevang, Gundsomagle, Malvin Magven, tancerze z Dansekapellet's 60+ team, tancerze z Dance Lighthouse ROK's Youth Coming Up, team, uczniowie i nauczyciele z Tornhojskolen, Aalborg Ost

***

"Gulliver. A Giant in the Bijlmer"

Reż. Juliette Stevens | Holandia | 2018 | 25 min.

PREMIERA POLSKA

Choreografka i nauczycielka tańca Susanne Marx - we współpracy z władzami miasta zespołem tanecznym ICK - zainicjowała innowacyjny taneczno-edukacjny projekt Gulliver, a Children's Revolution. Projekt nawiązuje do Podróży Gullivera i opowieści o ludzie Liliputów, którzy walczą przeciw olbrzymowi.

Marx i uczniowie lokalnych szkół podstawowych Crescendo i Bijlmerdrie przyglądają się swoim marzeniom i wyobrażeniom idealnego świata i życia w ubogiej dzielnicy Amsterdamu, Zuidoost. To pierwsze spotkanie dzieci z tańcem współczesnym. W fizycznych scenach dzieci rozpoczynają swoją szczerą walkę z olbrzymem, w którego rolę wciela się tancerz - Christian Guerematchi.

Reżyserka filmów dokumentalnych Juliette Stevens przygląda się temu procesowi, od pierwszych przygotowań, po uroczysta premierę w Bijlmer Parktheater. W filmie "Gulliver. A Giant in the Bijlmer" łączy trudną społeczną rzeczywistość z dziecięcymi marzeniami i pragnieniami.

Reżyseria, zdjęcia i montaż: Juliette Stevens

Choreografia: Susanne Marx

Produkcja: Moving Portraits

www.movingportraits.nl

Występują: Susanne Marx, Christian Guerematchi, uczniowie i nauczyciele szkół Crescendo i Bijlmerdrie.

***

"Od świtu do zmierzchu"

Reż. Olga Clarke | Polska, Jamajka | 2014 | 13 min

Rifical Team to grupa dancehallowych tancerzy ulicznych z Kingston na Jamajce. Dancehall wywodzi się z muzyki reagge. Z artystami takimi jak Vybz Kartel, Bounty Killer, Ding Dong, dancehall to muzyka, taniec i kultura. Rifical Team jest jedną z kilku dancehallowych zespołów w Kingston, tworzących kroki tego tańca. Wielu tancerzy z całego świata - Francji, Polski, Danii, Szwecji i Japonii przybywa do Lynhoustroad - siedziby Rifical Team - by uczyć się od tancerzy ulicznych. Film pokazuje, jak pasja do muzyki i tańca wzrasta od dzieci do dorosłych. To taniec od świtu do zmierzchu. Taniec jako styl życia.

Zdjęcia, montaż i reżyseria: Olga Clarke (Matuszewska)

Występują: Rifical Team

Muzyka: Aidonia - Buss dem Head, Vybz Kartel - Blackberry, Vybz Kartel - Nuh Play Roun Wid Fyah (Raw)

***

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Partner projektu 2016 i 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B'cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja "Myśl w Ciele" / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca "Eferte" / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

***

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.