powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Horyniec-Zdrój. Od jutra 40. Biesiada Teatralna

16 teatrów z różnych części Polski weźmie udział w 40. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, która rozpocznie się w czwartek w Horyńcu Zdroju.

Będą oni rywalizować o nagrody: Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny. Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.

Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest jednym z organizatorów Biesiady, w tym roku do konfrontacji zakwalifikowano 16 teatrów, z ponad 40 nadesłanych zgłoszeń, m.in. z Lublina, Jarosławia, Świdnika, Maszewa, Warszawy, Bielska Podlaskiego, Zielonej Góry, Horyńca-Zdroju oraz słowackiej Kremnicy.

- Propozycja przysłana przez grupę słowacką spodobała się nam, była atrakcyjna, więc zaprosiliśmy ich do udziału. Nie często zdarza się, że zapraszamy do zmagań konkursowych Biesiady teatr z zagranicy - powiedziała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady.

Podkreśliła też, że fakt trwania Biesiady przez wiele lat i dołączanie do niej każdego roku kolejnych teatrów dowodzi, że jest ona potrzebna, że nadaje sens istnienia wielu amatorskim zespołom teatralnym.

- Biesiada jest też potwierdzeniem, że prawdziwy, autentyczny ruch teatralny rozwija się nie tylko w dużych miastach, ale także i na prowincji - zauważyła Juźwińska.

Zespoły wystąpią zarówno w spektaklach opartych na dziełach uznanych pisarzy, czy z wykorzystaniem ich tekstów, takich jak m.in. Antoni Czechow, Aleksander Puszkin, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Brzechwa, Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek, Federico Garcia Lorca, Denis Diderot, jak i we własnych programach autorskich.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceni profesjonalne jury. W tym roku będą to: Magdalena Kumorek - aktorka teatralna i filmowa z Wrocławia; Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa, Grzegorz Reszka - reżyser, instruktor teatralny z Warszawy oraz Tomasz Rodowicz - aktor, muzyk i reżyser z Łodzi.

Jury wybierze najlepszych w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny. Od kilku lat przyznawane są także nagrody specjalne, w tym Róża Horyniecka.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Imprezę zakończy w niedzielę wieczorem uroczysta gala i wręczenie nagród.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Biesiadzie będzie plenerowy spektakl "Wiśniowy sad" na podstawie powieście Antona Czechowa w reżyserii Jarosława Fedoryszyna w wykonaniu aktorów Lwowskiego Teatru "Woskresinnia".

Dodatkowym atutem Biesiady są warsztaty i specjalistyczne konsultacje, które prowadzą znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Uczestniczące w nim teatry amatorskie rywalizują o Rogi Myśliwskie Króla Jana" i Misy Borowiny. Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Dodatkowym atutem imprezy jest profesjonalne jury, złożone ze znanych aktorów, reżyserów, czy krytyków teatralnych. Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 40. Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa podkarpackiego.