powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Nie ma" Prześlugi w ramach Teatroteki WFDiF

20 lutego o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym odbędzie się pokaz spektaklu "Nie ma" Maliny Prześlugi w reż. Natalii Sołtysik.

Malina Prześluga nazywa konwencję, w której napisała swoją sztukę, "pseudorealizmem". Chcąc napisać sztukę o polskiej wsi, autorka musiała zmierzyć się z dwiema "nieprawdami", jakie obowiązują dziś na temat wsi. Jedna - to ukazywanie wsi, jako siedliska wszelkiego zła, biedy, deprawacji, patologii i obciachu. Druga - to idylliczny wizerunek zdrowej, cichej i ekologicznej wsi, będącej miejscem pożądania klasy średniej większych miast. Demaskując oba te mity, autorka postanowiła napisać czystą nieprawdę podszywającą się pod prawdę. Groteskowa fabuła i forma pozwala uzmysłowić widzowi, jak płaskie i pozbawione szacunku bywa dzisiaj myślenie o współczesnej polskiej wsi i jak nieprawdziwy jest jej obraz choćby we współczesnym dramacie, czy filmie. Takiej wsi polskiej, jaką próbują nam wmówić dzisiejsi twórcy, po prostu nie ma! - zdaje się twierdzić autorka sztuki.

tekst: Malina Prześluga,

reżyseria: Natalia Sołtysik,

obsada: Wiktor Loga-Skarczewski, Dorota Pomykała, Marta Ojrzyńska Lech Łotocki, Agnieszka Roszkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Gorajska

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują bezpłatne zaproszenia.