powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Przy Teatrze Szaniawskiego powstał Otwarty Uniwersytet Teatru

Program edukacji teatralnej dla dorosłych w formie Otwartego Uniwersytetu Teatru rozpocznie w lutym w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Roczny cykl spotkań, skoncentrowany będzie wokół premier zaplanowanych na ten sezon.

- Otwarty Uniwersytet Teatru Obserwatorium to roczny program "studiowania" teatru, realizowany w formule uniwersytetu powszechnego, dla osób od 16. roku życia - poinformowała Danuta Kocan, koordynator ds. promocji w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Program składa się z dwóch semestrów, zimowego i letniego, w trakcie których studenci oprócz oglądania spektakli będą uczestniczyć w wykładach, czytaniach, laboratoriach i praktykach z udziałem specjalistów, badaczy, artystów i pracowników teatru.

- W teatralnym "roku akademickim" odbędą się cztery sesje tematyczne, a każda zostanie zainspirowana kolejnymi premierami "Szaniawskiego". Rok zakończy się dyplomowym pokazem finałowym, przygotowanym pod opieką aktorów - tłumaczyła Kocan.

W sumie od lutego do grudnia 2019 studenci obejrzą cztery premiery, osiem spektakli kontekstowych, wezmą udział w czterech czytaniach i wykładach oraz innych zajęciach. Każdy student otrzyma też legitymację umożliwiającą zakup biletów w specjalnej cenie.

Oficjalne otwarcie uniwersytetu odbędzie się 13 lutego na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Immatrykulacja połączona będzie z czytaniem performatywnym tekstu "Baba-Dziwo" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reżyserii i z wykładem Prof. Krystyny Duniec. Na 22 lutego zaplanowano premierę spektaklu "Baba - Dziwo" w reżyserii Dominiki Knapik.