Warszawa. Spektakl dyplomowy Szkoły Machulskich w IT

17 lutego o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się pokaz "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - spektaklu dyplomowego Szkoły Aktorskiej Machulskich.

Trudno znaleźć powieść równie fascynującą jak "Rękopis znaleziony w Saragossie" - trudno przeniknąć jej wszystkie tajemnice. Bo tylko do tej tajemniczości nie można mieć tu wątpliwości. Napisana przez Polaka, ale po francusku - nigdy za życia autora w pełni nie opublikowana - stała się punktem wyjścia do nieustających poszukiwań tej jedynej, oryginalnej wersji, gdyż jej najbardziej kanoniczne wydanie okazało się w ogromnym stopniu kreacją pierwszego edytora. Czytelnik wraz z Alfonsem van Worden - próbującym dotrzeć przez góry Sierra Morena do Madrytu - wchodząc w zawiły gąszcz opowieści, gubi się niechybnie i zatapia niczym w labiryncie, który miesza miejsca i czasy. To zagubienie właśnie to jedna z największych przyjemności jakie niesie jej lektura.

Spod powierzchni atrakcyjnych gatunków jak powieść łotrzykowska, powieść grozy czy romans, wyziera - doświadczany przez Potockiego - kryzys oświeceniowego racjonalizmu. Umysł zapada się w sobie i nie jest w stanie ogarnąć otaczającej go rzeczywistości pełnej duchów, zjaw i wydarzeń nadprzyrodzonych. Ludzkie życie - tak, jak je widzi Potocki - staje się wartkim potokiem przypadków, a jeżeli ktoś doszukiwałby się w nim uniwersalnej prawdy czy wiedzy - to nie ma szans na powodzenie. Każda prawda lub ideologia zostaje tu podważona i pokazana z różnych perspektyw.

Produkcja: Szkoła Aktorska Machulskich / ASSITEJ POLSKA

BILETY: 20/25 PLN

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego