powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Do Polski" w Instytucie Teatralnym

16 lutego o godz. 19 w Instytucie Teatralnym odbędzie się spektakl "Do Polski" na podstawie poematu Abrahama Sutzkevera w reżyserii Sławomira Hollanda.

"Abraham Sutzkever (1913-2010) to jeden z najwybitniejszych poetów języka jidysz, w 1966 kandydat do Nagrody Nobla, w 1985 laureat prestiżowej nagrody Izraela. Sutzkever dla polskiej kultury jest ważny jako autor utworu, napisanego tuż po powrocie do Polski po wojnie, i tuż przed wyjazdem z niej po pogromie kieleckim, czyli poematu Do Polski. Jak pisze Daniel Kac, Sutzkever "od najmłodszych lat związany z polską poezją i literaturą, miłośnik Mickiewicza, Sutzkever, który wszystko, co piękne widział oczami Leśmiana, poeta, który sięgnął do hermetycznych dla większości utworów Norwida i stworzył poemat tak bardzo norwidowski - nie może zrozumieć, co zaszło i swój ból wypowiada słowami polskiego wiersza Smutno mi, Boże"

Daniel Kac przytacza też słowa Moniki Adamczyk-Grabowskiej, która wspominała o tym, jak poprosiła wybitnego badacza literatura jidysz "znanego z racjonalnego i obiektywnego podejścia do przedmiotu własnych studiów", prof. Chone Shmeruka 1 1997 roku, by odczytał na głos Do Polski Sutzkevera: "Chciałem zrobić nagranie, które pomogłoby mi w przełożeniu poematu na język polski. Do całości nagrania jednak nie doszło, po dojściu do połowy pierwszej zwrotki Chone Shmerukowi załamał się głos i nie był w stanie dalej czytać"".

Jagoda Hernik Spalińska

***

"Do Polski" na podstawie poematu Abrahama Suckewera (Sutzkevera)

Reżyseria: Sławmoir Holland

Kompozytor: Michał Górczyński

Scenografia i kostiumy: Adam Jankiewicz

Konsultacja reżyserska: Jolanta Denejko

tłumaczenie tekstu: Marek Tuszewicki

Występują: Sławomir Holland (interpretacja), Michał Górczyński (klarnet basowy)

Bilety: 20/25 zł