powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wkrótce "Wanda" w Teatrze im. Słowackiego

15 lutego w Foyer w Teatrze Słowackiego premiera "Wandy" Sandry Szwarc wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Małgorzaty Warsickiej. Projekt pierwotnie powstał w ramach wydarzenia "Labirynt zwany Wyspiański", części festiwalu "Wyspiański Wyzwala".

Gdyby Stanisław Wyspiański miał napisać swój biogram, z pewnością nie brakowałoby mu pozycji godnych wymienienia w rubryce "osiągnięcia". Autor Wesela, Wyzwolenia, do tego uznany malarz, poeta i czwarty Wieszcz Narodowy nie ma się przecież czego wstydzić Może jednak warto odwrócić wzrok od głównej kolumny tekstu i rzucić okiem na rubrykę "wpadki". Jedno z miejsc w tym dziale niewątpliwie zajmuje Legenda - pierwszy dramat Wyspiańskiego - napisany z właściwą mu wiarą i rozmachem i z niemal taką samą pasją schlastany przez krytykę.

Dysponując nie tylko tekstem Legendy, ale także zapisami korespondencji Wyspiańskiego z przyjaciółmi oraz licznymi - i bez wyjątku negatywnymi - wypowiedziami ówczesnej krytyki, rekonstruujemy pierwsze kroki, jakie krakowski wieszcz stawiał w świecie dramatu. Obserwujemy Wyspiańskiego zmagającego się z dziwnym i dawnym językiem staropolskich bohaterów, komponującego własną muzykę do spektaklu, a nawet przerabiającego na potrzeby Legendy fortepian.

*

Wanda

Tekst: Sandra Szwarc/Stanisław Wyspiański

Muzyka: Karol Nepelski

Reżyseria: Małgorzata Warsicka

Produkcja: Bartosz Jelonek

Obsada: Hanna Klepacka, Anna Paruszyńska, Marcin Kalisz, Tadeusz Zięba

Projekt pierwotnie powstał w ramach wydarzenia Labirynt zwany Wyspiański, części festiwalu Wyspiański Wyzwala.

Spektakle: 15 i 16 lutego, Foyer Teatru