Bytom-Kraków. Dzieła Stanisława Moniuszki i Ferenca Erkela

Dzieła Stanisława Moniuszki i Ferenca Erkela, uznawanych za ojców oper narodowych w Polsce i na Węgrzech, zabrzmią podczas dwóch koncertów - 9 lutego w Bytomiu i dzień później w Krakowie.

W styczniu taki koncert odbył się w stolicy Węgier - Budapeszcie. - Inicjatywa koncertu prezentującego dzieła obu tych kompozytorów wyszła ze strony węgierskiej. Znajomość dokonań Stanisława Moniuszki za granicą cieszy, twórczość Erkela w Polsce nie jest na razie szerzej znana. Rozważamy dalszą współpracę - powiedziała w piątek PAP moderatorka koncertów, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery Aria Elżbieta Gładysz.

Pierwszy polski koncert odbędzie się 9 lutego w Sali im. Adama Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu, drugi - dzień później w Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Widzowie będą mieli okazję usłyszeć utwory z dorobku Stanisława Moniuszki, stanowiące kanon polskiej opery narodowej, a także poznać twórczość Ferenca Erkela - twórcy węgierskiego hymnu i narodowych dzieł operowych. Na scenie oprócz polskich artystów wystąpią także soliści z Węgier. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny Węgier w Krakowie. Projekt jest częścią obchodów trwającego Roku Moniuszkowskiego.

Podczas koncertów będzie można poznać historię i okoliczności powstania oper: "Strasznego dworu", "Halki", "Verbum nobile" oraz opery "Flis". Zabrzmią arie m.in. z tych dzieł. W części węgierskiej koncertu zaprezentowana zostanie historia i fragmenty z premiery pierwszej opery węgierskiego kompozytora pt. "Hunyadi Laszla", następnie jego wielkiego dzieła "Bank ban" oraz opery "Król Stefan", która była ostatnią w karierze Erkela jako kompozytora oper.

Wystąpią młodzi artyści z obu krajów: Zsafia Badi - sopran, Domonkos Blazsa - baryton, Bala Turpinszky - baryton, Aleksandra Szerocka - sopran, Sławek Broś - bas, a także Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją prof. Lidii Matynian. Przy fortepianie - Pál Mezei i Magdalena Żak de Carvalho.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego