Gdańsk-Gdynia. Na teatralnych afiszach

W Teatrze Miejskim w Gdyni "Mistrz i Małgorzata", w Operze Bałtyckiej - "Kandyd" Leonarda Bernsteina, a w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim - "Przebudzenie" z Teatru Collegium Nobilium w Warszawie na podstawie "Bachantek" Eurypidesa.

«BUŁKAHOW PRZYPOMNIANY

W Teatrze Miejskim w Gdyni Jacek Bała wyreżyserował "Mistrza i Małgorzatę" [na zdjęciu]. To klasyka literatury współczesnej: Moskwę lat 30. XX wieku nawiedza szatan w ludzkiej postaci. Tajemniczy Woland przedstawia się jako cudzoziemiec, profesor zajmujący się czarną magią, a za jego sprawą w mieście zaczyna panować chaos i dzieją się rzeczy niestworzone. W tle tych poczynań jest Mistrz - historyk, pisarz i tłumacz, pacjent szpitala psychiatrycznego zakochany w Małgorzacie: bezdzietnej żonie moskiewskiego specjalisty. Ona, aby wydobyć ukochanego z zamkniętego zakładu i spędzić z nim resztę życia, zostaje gospodynią Balu u Szatana.

-> SOBOTA 9 lutego, godz. 19, Gdynia, Teatr Miejski w Gdyni, ul. Bema 26, bilety: 40-50 zł

--

"KANDYD" W OPERZE

"Kandyd" Leonarda Bernsteina to alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu "najlepszego ze światów" i próbie jego zrozumienia. Stawia ona przed widzem trudne, lecz ważne pytania o sens egzystencji. Nic dziwnego: "Kandyd" inspirowany jest powiastką filozoficzną Voltaire'a, w której ten francuski filozof, za pomocą satyry, stawia swoje oświeceniowe poglądy w kontrze do optymistycznych myśli Leibniza. Gwarancją dobrej zabawy jest nie tylko fabuła, ale i twórcy gdańskiego spektaklu: reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz (znana reżyserka teatralna, filmowa i radiowa, znana m.in z filmu "Być jak Kazimierz Deyna"), scenografka i kostiumografka Ewa Gdowiok, choreograf Leszek Bzdyl oraz kierownik muzyczny maestro Jose Maria Florencio. A jak na sylwestrową noc przystało, goście wzniosą toast lampką szampana.

-> SOBOTA 8 lutego, godz. 19, NIEDZIELA 9 lutego, godz. 18, Gdańsk, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, bilety: 50-90 zł

--

BACHANTKI NA DESKACH GTS

Teatr Szekspirowski na walentynki przygotował "Przebudzenie". To spektakl w reżyserii Marty Malinowskiej z Teatru Collegium Nobilium w Warszawie na podstawie "Bachantek" Eurypidesa. Utwór jest adaptacją bachicznego mitu o początkach kultu Dionizosa oraz o kontrowersjach, jakie wśród mieszkańców Hellady wywoływały żywiołowe praktyki jego zwolenników. Reżyserka w swoim spektaklu pyta o to, czym dzisiaj jest "szał Dionizyjski", kim są Bachantki i czemu ma służyć takie doświadczenie współcześnie. A ponieważ w spektaklu występują sceny nagości, jest on przeznaczony wyłącznie dla widzów pełnoletnich.

-> CZWARTEK 14 lutego, godz. 19, Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, bilety: 15-40 zł»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego