powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Piaskowego Wilka" w Teatrze Lalka

W książkach Asy Lind bardzo ważne są pytania. Także w spektaklu chcieliśmy pokazać, że warto poważnie podchodzić do każdego pytania stawianego przez dziecko - mówi reżyser Julia Szmyt. Premiera przedstawienia wg książki szwedzkiej pisarki odbędzie się w niedzielę w Teatrze Lalka w Warszawie.

- "Piaskowy Wilk" jest książką, którą już od dawna czytam ze swoimi dziećmi i bardzo ją lubimy. Pan dyrektor Jarosław Kilian i Ola Rembowska (kierownik literacki Teatru Lalka - PAP) też zachwycili się tą książką, więc stwierdziliśmy, że to jest dobry trop. Książka została wydana przez Wydawnictwo Zakamarki, z którym współpracuję od dawna. Razem przygotowujemy warsztaty i spektakle. To nie jest ostatnia realizacja z ich repertuaru, którą chciałabym się zająć - powiedziała Szmyt.

Jak podkreśliła, "Piaskowy Wilk" to historia o stawianiu pytań i "o tym, jak piękna jest wyobraźnia". - To jest opowieść o przyjaźni, ale też o poszukiwaniu nowej perspektywy podejścia do różnych problemów. W książkach Asy bardzo ważne są pytania. Także w spektaklu chcieliśmy to zachować, pokazać, że warto poważnie podchodzić do każdego pytania stawianego przez dziecko. Najważniejsze, by ich nie bagatelizować ich - wyjaśniła reżyserka.

Szmyt zwróciła uwagę, że charakterystyczną cechą książek Lind jest to, że "dziecko traktowane jest jako partner". - To jest dla mnie bardzo ważna idea w pracy z dziećmi. Obojętnie, czy robię spektakl czy pracuję z nimi warsztatowo, za każdym razem staram się, żeby dziecko było partnerem i żeby komunikat, który idzie ze sceny, był równy. Nie chcę mówić do dzieci z góry - zaznaczyła.

Spektakl, adresowany do widzów w wieku powyżej 4 lat, będzie odgrywany w foyer Teatru Lalka w Warszawie. - Postanowiliśmy umieścić świat przedstawiony w namiocie. Ten namiot zamienia się wyobraźnię Karusi, która jest naprawdę wybujała. Piaskowy Wilk wychodzi z jej głowy. Oni razem szaleją, wytwarzają sobie piękne, kolorowe światy. W wyobraźni wszystko może stać się wszystkim. Uwaga, która przez chwilę jest skupiona na dwieście procent na jednej rzeczy, zaraz przepływa w drugą - jak u dziecka. Tak Karusia poznaje świat - powiedziała Szmyt.

W "Piaskowym Wilku" wystąpią: Alicja Czerniewicz (gościnnie), Rafał Derkacz i Piotr Tworek. Scenografię zaprojektowała Wiktoria Grzybowska. Za muzykę odpowiadają Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, a za animacje - Wiktoria Grzybowska, Mateusz Król i Bartłomiej Olszewski.

Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę 10 lutego. Tego samego dnia o godz. 12 w teatrze odbędzie się spotkanie z Asą Lind. Kolejne przedstawienia odbędą się w dniach 12, 13, 14, 15 i 17 lutego oraz 17, 19, 20, 21 i 23 marca.

Julia Szmyt od 2014 r. studiuje reżyserię w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jako reżyser zadebiutowała spektaklem "Holoubek, syn Picassa", którego premiera odbyła się w czerwcu 2018 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu.