powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Rusza nowy cykl operowy

Rusza nowy cykl operowy w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ul. Estrady 112. Pierwsze wydarzenie już 22 lutego o godz. 19.30.

zOperowani!

Mezzosopran - głos do zadań specjalnych

Myślisz, że opera jest sztuką archaiczną i trudną w odbiorze? Przekonamy Cię, że jest wręcz odwrotnie! Zapraszamy do fascynującego świata sztuki operowej i jej tajemnic!

zOperowani! to cykl muzycznych spotkań poświęconych jednemu z najbardziej fascynujących aspektów opery jakim jest głos. Punktem wyjścia stało się dla nas przekonanie, że czerpanie przyjemności z opery nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości i otwartości na nowe doznania artystyczne i zmysłowe. Opera to przede wszystkim opowiadanie emocjonujących historii oraz barwne, złożone postaci, których podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie głos.

Zaproszeni artyści opowiedzą o typie głosu, jakim dysponują, odsłonią sekrety techniki wokalnej oraz wykonają arie najwybitniejszych kompozytorów. Przyjrzymy się zależnościom między wyborem głosu a ekspresją sceniczną oraz charakterem i emocjonalnością konkretnych postaci z klasyki operowej.

Podczas pierwszego spotkania poznamy specyfikę mezzosopranu. Głosem tym, zajmującym miejsce na skali pomiędzy altem a sopranem, kompozytorzy obdarzają zarówno bohaterki szlachetne i niewinne, jak i zdrajczynie czy famme fatale. To także głos znakomicie sprawdzający się w przypadku postaci męskich.

O tych i innych aspektach bycia mezzosopranem opowie nasz gość specjalny - Karolina Kuklińska, śpiewaczka na co dzień występująca na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W jej wykonaniu usłyszymy arie z takich oper jak "Carmen" George'a Bizeta, "Samson i Dalila" Camille'a Saint-Saensa czy "Koronacja Poppei" Claudia Monteverdiego. Artystce akompaniuje Viktoriia Kuksa.

Karolina Kuklińska - śpiew

Viktoriia Kuksa - akompaniament

Szymon Waćkowski - prowadzenie cyklu

22 lutego 2019, godz. 19:30

Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112, Warszawa

Karolina Kuklińska - mezzosopranistka, absolwentka klasy śpiewu solowego na Uniwersytetecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku, uczestniczka kursów mistrzowskich m.in. Olgi Pasiecznik, Izabeli Kłosińskiej, Anny Radziejewskiej i Jadwigi Rappe. Laureatka konkursów wokalnych m.in. X Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego "Pieśń wieczorna" (2009), Regionalnego Konkursu Wokalnego Hetmanowej I. Branickiej (2011), VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego "Złote Głos"y (2012). Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku występuje m.in. w "Carmen" Geogrge'a Bizeta, w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki oraz w "Czarodziejskim flecie" Wolfganda Amadeusza Mozarta.

Viktoriia Kuksa - pianistka, absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej im. A.W. Nieżdanowej w Odessie w klasie fortepianu prof. W.Daszkowskiego. Laureatka wielu konkursów pianistycznych, m.in. Merignac Pianoopen w Merignac (Francja, 2013), The 21st Century Art. W Kijowie i International Competition "Music without limits" w Druskiennikach (Litwa) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Visiting Aivazovsky" w Fedosji (Ukraina, 2011).

Szymon Waćkowski - reżyser, scenarzysta i animator kultury, absolwent scenariopisarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Mariusza Trelińskiego przy realizacji "Jolanty" Piotra Czajkowskiego i "Zamku Sinobrodego" Beli Bartoka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz Barrie'go Kosky'ego przy realizacji "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w Komische Oper w Berlinie.

Wstęp wolny.