powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Startują 25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

- Spektakle teatrów z Warszawy, Krakowa, Bielska-Białej, debiutanckie przedstawienie rzeszowskich uczniów, koncerty muzyczne złożą się na program 25. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych, które rozpoczną się w czwartkowy wieczór w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-10 oraz 28 lutego.

- Podczas pięciu dni na odwiedzających Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie czekać będzie aż 11 wydarzeń, a każde z nich, to spotkanie ze sztuką przez duże S. W programie imprezy znajdują się m.in. gościnne występy teatrów z różnych części Polski, debiut młodych twórców kultury i wyjątkowe koncerty. Tegoroczne jubileuszowe Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe będą też okazją do zaprezentowania szerszej publiczności nowych inicjatyw "Siemaszki" - zapewniła Monika Midura, sekretarz literacki rzeszowskiego teatru.

Spotkania otworzy czytanie performatywne nowej sztuki Michała Kurkowskiego "Bracia". To oparta na autobiograficznych wątkach historia rozpadu relacji pomiędzy trzema braćmi i prób ich odbudowania.

Kolejnego dnia na deskach Szajna Galerii zadebiutuje Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w której wystąpi dziewięć uczennic i uczniów z rzeszowskich liceów i jednej ze szkół podstawowych. Pokażą oni spektakl "Igraszki z Szekspirem", będący kompilacją fragmentów "Hamleta" i "Romea i Julii". W sztuce pojawią się też utwory Stinga. Jak podkreśla opiekunka artystyczna grupy - aktorka rzeszowskiego teatru i pedagog, Barbara Napieraj - młodzi ludzie nie tylko grają wyznaczone im postacie, ale są też twórcami przedstawienia.

Gratką dla rzeszowskiej publiczności będą występy gwiazd teatru i telewizji w spektaklach warszawskiego Och-Teatru, krakowskiego Teatru "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Och-Teatr zaprosi widzów na sztukę Igora Sawina "Kto nas odwiedzi", w której wystąpią wybitni aktorzy Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek. Reżyserem przedstawienia, którego akcja rozgrywa się nocą w starym zamku nawiedzanym przez duchy, jest Cezary Tomaszewski.

Przez kolejne wieczory Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych widzowie obejrzą propozycję Teatru "Bagatela" - spektakl "Czego nie widać" Michaela Frayna z udziałem aż 18 aktorów, a także przedstawienie "Singielka 2, czyli Matka Polka" w reżyserii Jacka Bończyka z udziałem znanej z telewizji Anny Guzik-Tylki, na który zaprosi Teatr Polski w Bielsku-Białej.

Po każdym ze spektakli we foyer teatru odbywać się będą koncerty muzyczne z cyklu "WINO-ONA-ŚPIEW". W ich programie znajdą się m.in. znane swingowe utwory, kompozycje od dwudziestolecia międzywojennego do XX wieku, recital piosenki aktorskiej w tym piosenki z repertuaru m.in. Łucji Prus, Miry Kubasińskiej czy Edith Piaf.

W czasie koncertów będzie można degustować wina z południowych krajów Europy, które poleci specjalista z Krakowa.

Ostatniego dnia imprezy odbędzie się finisaż wystawy "RZE design", gdzie będzie można zobaczyć prace dyplomowe słuchaczy studiów podyplomowych kierunku Wzornictwo Przemysłowe i Druk 3D Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Spotkania zakończy uroczysty finał pierwszej edycji Teatralnego Speed Datingu. W odbywającej się w jego ramach Scenie Nowej Dramaturgii (nowej inicjatywy rzeszowskiego teatru) wezmą udział artyści z całej Polski: reżyserzy z co najmniej dwiema realizacjami teatralnymi na koncie, oraz autorzy tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji.

- Celem wydarzenia będzie stworzenie platformy umożliwiającej nowe twórcze spotkanie, dyskusję, wymianę i wzajemną inspirację każdej ze stron. W ramach Teatralnego Speed Datingu, twórcy dobiorą się w pary realizatorskie i przez 24 godziny będą pracowali nad wspólną wizją spektaklu, który będzie miał szansę zaistnieć na deskach rzeszowskiego teatru - wyjaśniła Midura.

Finałem tego spotkania będzie publiczne przedstawienie nowo powstałych koncepcji realizacyjnych przez duety artystyczne.

- Ich pomysły dalej rozwijać się będą w ramach Sceny Nowej Dramaturgii, a wybrane projekty zaprezentowane zostaną także w formie otwartych słuchowisk, instalacji teatralnych, czy czytań performatywnych" - dodała sekretarz literacki.