Warszawa. Festiwal Teatroteka Fest - w marcu

Dziesięć ekranizacji teatralnych zostanie zaprezentowanych w warszawskim teatrze Collegium Nobilium i Kinie Syrena Muzeum Warszawy w ramach trzeciej edycji festiwalu Teatroteka Fest. Projekcje odbywać się będą od 1 do 3 marca.

Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej festiwalu, w programie znalazła się m.in. ekranizacja spektaklu "Beauty", który "porusza problem tożsamości zbudowanej z wypaczonych projekcji bliskich i kształtowanej przez potoczne oczekiwania". Autorką tekstu jest Iwona Kusiak, a reżyserką - Justyna Nowak. Widzowie będą mogli obejrzeć także "Pradziadów" Wojciecha Kuczoka w reż. Michała Zdunika, który w sposób komediowo-ironiczny nawiązuje do "Dziadów" Adama Mickiewicza i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Bohaterami spektaklu są członkowie współczesnej, wielopokoleniowej rodziny o korzeniach szlacheckich, która raz w roku spotyka się na obrzędzie wywoływania duchów. Pewnego razu ich oczom ukazują się duchy niepożądane, które czynią spore zamieszanie.

Organizatorzy zapraszają także m.in. na projekcję "Alicji w krainie koszmarów" w reż. Piotra Domalewskiego. To opowieść o dziewczynie, którą porwano i przez przeszło siedem lat przetrzymywano w piwnicy. Po odzyskaniu wolności Alicja pragnie zacząć życie od nowa, ale jej historia wzbudza zainteresowanie mediów. Na widzów czeka również m.in. ekranizacja spektaklu "Dama z łasiczką" Elżbiety Chowaniec w reż. Katarzyny Łęckiej, inspirowanego postacią biolożki Simony Kossak. "To przypowieść o kobiecie, która w praktyce wcielała wyznawaną przez siebie prawdę o konieczności współistnienia człowieka i przyrody. Całkowicie oddana swojej pasji, próbująca w świecie zwierząt i roślin odnaleźć swoje miejsce, którego nie umiała odnaleźć wśród ludzi" - czytamy na stronie festiwalu.

Projekcje wyświetlane będą z angielskimi napisami. Wstęp na nie będzie darmowy. Po zakończeniu projekcji odbędą się spotkania publiczności z twórcami spektakli.

Pierwszego dnia Teatroteki Fest zaplanowano także występ zespołu jazzowego Marcin Wasilewski Trio, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy. Bilety można zamówić za pośrednictwem strony internetowej www.instytut-teatralny.pl.

Nieodłączną częścią festiwalu są nagrody, przyznawane w kategoriach: tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska.

W tegorocznej edycji wydarzenia laureatów dziesięciu powyższych kategorii i zdobywcę Grand Prix Teatroteki Fest wybierze jury w składzie: scenografka Barbara Hanicka, reżyserka Daria Kopiec, pisarz i wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar, krytyk filmowy Tomasz Raczek, dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, operator filmowy Michał Sobociński oraz aktor Borys Szyc.

W czasie trwania festiwalu publiczność będzie mogła uczestniczyć w głosowaniu na najlepszy spektakl cyklu Teatroteka. Głosy będzie można oddawać w miejscach projekcji przy pomocy specjalnych stanowisk multimedialnych, a także poprzez specjalną zakładkę na stronie www.teatroteka.com.pl.

Ekranizacje spektakli, które otrzymają nagrody podczas festiwalu, zostaną wyświetlone 9 i 10 marca we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Adresatami Teatroteki Fest są widzowie powyżej 16. roku życia. Organizatorami - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Festiwal jest współorganizowany przez Muzeum Warszawy i współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego