powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Zbliżają się Dni Komedii dell'Arte

25 lutego rozpoczną się X Dni Komedii dell'Arte. Otworzy je Gala Jubileuszowa - premierowy pokaz spektaklu "Mieszczanin szlachcicem" Moliera.

Komedia dell'arte, pochodząca z szesnastowiecznych Włoch, była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Odcisnęła tak silne piętno na sztuce, że do dzisiaj widzimy jej wpływy nie tylko na scenie i w dramacie, ale także w szeroko rozumianej popkulturze. Zapomniana przez kilka stuleci, dziś ponownie wraca do łask - zeszłoroczna krakowska edycja miała najwyższą frekwencję publiczności spośród wszystkich wydarzeń odbywających się na całym świecie. Przed nami jubileusz komediowego święta. W dniach 25 lutego - 02 marca 2019 r. odbędą się w Krakowie X Dni Komedii dell'Arte, będące polskimi obchodami międzynarodowego święta włoskiej komedii.

Program X Dni Komedii dell'Arte otwiera Gala Jubileuszowa - premierowy pokaz spektaklu "Mieszczanin szlachcicem" Moliera. W ramach popularyzacji i propagowania komedii zaplanowano także lekcje teatralne w szkołach oraz warsztaty dell'arte - szermiercze, taneczne i komediowe. Tradycyjny już Wieczór z Komedią zakończy tegoroczną edycję Dni Komedii dell'Arte.

GALA JUBILEUSZOWA X DNI KOMEDII DELL'ARTE

25 lutego na całym świecie obchodzone jest święto włoskiej komedii dell'arte. W Krakowie jubileuszową edycję Dni Komedii dell'Arte otworzy spektakl Mieszczanin szlachcicem.

Pan Jourdain, tytułowy mieszczanin, marzy o dostaniu się w krąg szlachetnie urodzonych. Wszystko dookoła ma mu w tym pomóc - liczne lekcje, modne stroje, przyjaźń z hrabią i wreszcie odpowiedni mariaż córki. Na przekór tym dążeniom stoją zamiary jego żony, której pragnieniem jest szczęście jedynaczki, a co za tym idzie, jej ślub z wybrankiem serca - Kleontem. Upór głównego bohatera sprawia, że domownicy uciekają się do podstępu. Jourdain naiwnie daje się wciągnąć się w maskaradę.

Tak wygląda kanwa komediobaletu napisanego przez Moliera, do którego Lully skomponował muzykę. Widowisko łączące w sobie sztukę teatru, muzykę oraz taniec powstało na życzenie króla Ludwika XIV.

Trupa KOMEDIANTY prezentuje nową wersję tego dzieła. Tekst Moliera został przeniesiony na grunt komedii dell'arte, a postacie włożone w dell'artowskie typy i maski. Adaptację wzbogacono tańcem oraz oryginalną muzyką Lully'ego wykonywaną na żywo przez Collegium Copernicus.

**

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizatorzy: Atelier teatralne Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza

Partnerzy: Teatr Praska 52, Balet Dworski Cracovia Danza, Trupa KOMEDIANTY, Włoski Instytut Kultury