Gdańsk. "Zaczarowana królewna" w Starej Aptece

W sobotę, 9 lutego o 16.00 w Starej Aptece Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera baśni "Zaczarowana królewna" Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki.

«To kolejny po "Arabeli", "Podróży Guliwera" i "Przygodach Koziołka Matołka" spektakl przeznaczony zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów. Historia stara jak świat: królewna kłuje się w palec wrzecionem. Dopełnia się klątwa złej wiedźmy. Królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen, a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy kiedyś zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen?

- Artur Oppman pisał "Zaczarowaną królewnę" sto lat temu. Przy czym pisarskie zabiegi Oppmana nie różniły się specjalnie od tych, których co i raz używają współcześni twórcy - tłumaczy Michał Derlatka, który opracował tekst i reżyseruje spektakl, którego premiera odbędzie się w sobotę, 9 lutego. - Wyobrażam sobie, że wzbogacając klasyczną baśń o Śpiącej Królewnie w krakowskie motywy lokalne, wplatając zapożyczenia z innych, znanych ówczesnemu widzowi historii: Kota w Butach, historii o Waligórze i Wyrwidębie czy Smoku Wawelskim - Oppman de facto eksplorował i tworzył kulturę popularną swoich czasów i uprawiał awangardową, intertekstualną dramaturgię skierowaną do młodego odbiorcy. "Zaczarowana Królewna" była, można powiedzieć, "Szrekiem" swoich czasów, a sam autor cieszył się popularnością i rozpoznawalnością. Czy stuletni tekst jest nadal w stanie porwać młodych widzów, czy może nadaje się już jedynie jako materiał na szkolną akademię z okazji dnia teatru? Wierzę, że także szkolne przedstawienie, za sprawą aktorskiego ducha i odrobiny magii teatru, może przejmować, poruszać, komentować rzeczywistość."

Na podstawie baśni Artura Oppmana "Zaczarowana królewna" opracowanie tekstu i reżyseria Michał Derlatka; udźwiękowienie Joanna Sówka-Sowińska; scenografia Michał Dracz; ruch sceniczny Wioleta Fiuk; asystent reżysera Maciej Konopiński; inspicjent Jerzy Kosiła.W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Marcin Miodek, Jakub Nosiadek.

Premiera: 9 lutego, 16.00, Stara Apteka, Teatralna, Gdańsk; Kolejne spektakle: 10, 12, 13 i 14 lutego w Starej Aptece (zalecany dla widzów od szóstego roku życia). Bilety 30-25 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego