Kraków. Stolarnia Teatru Ludowego do remontu

Niepozorny budynek o nazwie Stolarnia przy Teatrze Ludowym czeka na remont, po którym stać się ma jednym z ważniejszych miejsc dla społeczności Nowej Huty.

«Prace rozpoczną się w 2020 roku. Do tego czasu ma powstać kompletny projekt architektoniczno-budowlany i zostać zorganizowany przetarg.

Budynek powstał w końcu lat 60. XX wieku jako zaplecze techniczne dla Teatru Ludowego. Mieściły się w nim pracownie: malarnia i stolarnia, magazyny kostiumów, a także mała scena Nurt.

Na początku XXI wieku nowa dyrekcja otworzyła w Stolarni scenę teatralną o takiej właśnie nazwie, z setką miejsc na widowni.

Dodatkowy moduł

- Kiedy w 2016 roku dyrektorem Teatru Ludowego została Małgorzata Bogajewska, pojawił się pomysł, żeby Stolarnię zmodernizować, poszerzyć jej funkcję i oddać nowohucianom - mówi Jerzy Fedorowicz, wicedyrektor Teatru Ludowego. - Pozyskaliśmy środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości ponad 5 mln zł, a do tego jeszcze doszły środki z miejskiego budżetu, co dało w sumie prawie 24 mln zł. Z taką kwotą można było już myśleć o konkretach - dodaje.

Koncepcję architektoniczną opracował Romuald Loegler. Co zaproponował?

Budynek nieco się zmieni. Ale - jak zapewnia Fedorowicz - każdy pomysł jest konsultowany ze służbami konserwatorskimi. Bryła będzie poszerzona o dodatkowy moduł, w którym znajdzie się foyer z kawiarnią i wyjściem na zielony taras za budynkiem. Scena Stolarnia zostanie tam, gdzie była, czyli na parterze. Na pierwszym piętrze powstanie scena dla dzieci dostosowana do potrzeb najmłodszej widowni.

Z myślą o mieszkańcach

- Piętro drugie to przestrzeń, która zawsze wzbudzała wielki entuzjazm artystów: ogromne pomieszczenia malarni, sala z przeszkleniami i świetlikiem w dachu - opowiada Jerzy Fedorowicz. - Chcemy tam urządzić centrum zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, na przykład ze szkołą tańca. Trzecie piętro to chociażby wypożyczalnia kostiumów, ale także pokoje gościnne dla artystów. Część magazynową umieścimy w podziemiach. Ważną częścią projektu jest aranżacja otoczenia wokół Stolarni, gdzie można byłoby zorganizować teatr ogródkowy, zapraszać na wernisaże, wieczory autorskie i projekcje filmowe - wylicza. Podsumowując: projekt jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia bezpiecznego centrum, które zręcznie animowane tworzy się właściwie samo, siłą i aktywnością mieszkańców. Inspiruje i zachęca do wspólnych działań sąsiedzkich, sprzyja poczuciu, że każdy może mieć wpływ na to, co się dzieje w jego otoczeniu.

Park kieszonkowy koło teatru

Prace rozpoczną się w 2020 roku. Do tego czasu ma powstać kompletny projekt architektoniczno-budowlany i zostać zorganizowany przetarg. A już w tym roku przy Teatrze Ludowym powstanie park kieszonkowy.

Teatr Ludowy istnieje od 3 grudnia 1955 roku. Rozpoczął działalność premierą sztuki "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego. Budynek teatru zaprojektowali Janusz Ingarden i Marta Ingarden oraz Jan Dąbrowski. Teatr Ludowy wystawia również sztuki na Scenie pod Ratuszem w budynku Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym 1.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego