powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Trociny" w Instytucie Grotowskiego

19 marca odbędzie się w Instytucie Grotowskiego premiera monodramu "Trociny" Davita Baroyana na podstawie powieści Krzysztofa Vargi.

"Po Aztekach pozostały jakieś kamienie, po nas pozostaną co najwyżej trociny, z trocin powstaliśmy i w trociny naszych trumien się obrócimy" - mówi Piotr, główny bohater powieści "Trociny" Krzysztofa Vargi, którego gra Davit Baroyan.

Davit Baroyan z pochodzenia jest Ormianinem, od 1994 mieszka w Polsce. W wieku 17 lat zaczął współpracować z goleniowskim Teatrem Brama. Uczestniczył w licznych warsztatach oraz treningach teatralnych w Polsce i za granicą. Współpracuje z wrocławskim Cloud Theater, a od 2014 jest aktorem Teatru ZAR, w którym występuje w spektaklach "Armine, Sister" i "Medee. O przekraczaniu".

W swoim pierwszym monodramie Baroyan gra Piotra, mężczyznę rozgoryczonego nieudanym życiem. Bohater "Trocin", powieści Krzysztofa Vargi, pracuje jako komiwojażer w jednej z setek anonimowych warszawskich korporacji. Do jego obowiązków należą spotkania z kontrahentami w różnych miastach w kraju. Częste podróże dają mu sposobność dokładnego przyjrzenia się polskim pejzażom, ludziom i ich obyczajom. Wszystko to przepełnia go wstrętem. "Chciałem zmierzyć się z tekstem, ale musiałem go przefiltrować, żeby stał się mój. W spektaklu nie utożsamiam się z bohaterem, gram 27-latka, który ma te same co on problemy" - mówi Baroyan.

Varga od lat łączy w swoich książkach pesymistyczne wizje z groteską. O "Trocinach" mówi: "Ta książka jest straszna i śmieszna jednocześnie, choć wolałabym, żeby była tylko straszna". W scenariuszu nie znajdziemy gotowych recept na szczęście, za to w rozczarowaniach głównego bohatera możemy odnaleźć swoje lęki.

Spektakl powstał przy współpracy inscenizacyjnej Jarosława Freta reżysera i lidera Teatru ZAR. Czas trwania: 60 minut. Więcej informacji na: https://bit.ly/2LYXJmt. Bilety do kupienia na: https://bit.ly/2K9Scs4.