powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Fatalisty" w Teatrze Dramatycznym

15 lutego w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera najnowszej sztuki laureata Nagrody Nike Tadeusza Słobodzianka pt. "Fatalista" w reż. Wojciecha Urbańskiego.

Akcja sztuki dzieje się w trakcie jednego wieczoru, w którym nadeszła pora, żeby wyjaśnić kilka spraw. Błyskotliwe, pełne humoru dialogi opowiadają o życiu pewnego żydowskiego małżeństwa, którego kawiarniane życie wśród bohemy artystycznej przeplata się z zapalaniem świec do szabasowej kolacji.

Lata trzydzieste XX wieku, Warszawa. On wraca do domu ze śladem szminki na policzku i nie chce jeść jej rosołu. Ona po południu umówiona była z kuzynką, choć widziano ją w męskim towarzystwie, a rosół celowo podała mu zbyt gorący. Bo czy jeśli obydwoje mają po dwa romanse, to można powiedzieć, że są kwita?

"Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał. Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem", mówi o sztuce Tadeusz Słobodzianek.

W roli żony zobaczymy Magdalenę Czerwińską, męża zagra Robert T. Majewski, a w rolach ich dzieci Jakub Strach i Maksymilian Zieliński. Reżyseria Wojciech Urbański, scenografia i kostiumy Joanna Zemanek, muzyka Natalia Czekała, reżyseria światła Damian Pawella, projekcje Stanisław Zaleski, udźwiękowienie Mariusz Szyc, konsultant od tradycji żydowskich Robert Koszucki.

Premiera 15 lutego, walentynkowy spektakl przedpremierowy 14 lutego, a kolejne przedstawienia 16, 17 lutego oraz 15-17 marca na scenie im. Haliny Mikołajskiej.