powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wydano nieopublikowaną książkę Grażyny Bacewicz

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, w 110. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz, wydało niepublikowany kryminał "Sidła" jej autorstwa - podało MKiDN.

"Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z życia Grażyny Bacewicz. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna >>Sidła<<, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące!" - napisano w informacji prasowej.

"Sidła" to niezwykła powieść kryminalna, odkrywająca nową, dotychczas nieznaną, twarz artystki. Akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, jej głównym bohaterem jest detektyw Decise, francuski imigrant, zatrudniony w szeregach amerykańskiej policji. Podejmuje się on rozwikłania morderstwa młodej kobiety, która, jak się wydaje, nie miała żadnych wrogów.

"Szybko okazuje się jednak, że odpowiedzi na tę tajemniczą zbrodnie szukać należy w bolesnych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o których wszyscy bohaterowie >>Sideł<< pragnęli jak najszybciej zapomnieć" - podano na stronie Polskiego Radia.

"Sidła" w 11 odcinkach radiowa Dwójka prezentowała w cyklu "Książka do słuchania" - od 14 do 30 stycznia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało audiobook we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 r. w Łodzi, zmarła 17 stycznia 1969 r. w Warszawie. Jako solistka występowała na najważniejszych scenach na całym świecie. Pokolenia muzyków wychowywały się na jej kompozycjach.