Bytom. IV Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura - nabór do 20 lutego

¦piewacy w wieku do 32 lat mog± zgłaszać się do czwartego Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Wydarzenie w Operze ¦l±skiej w Bytomiu, której twórc± był Adam Didur, potrwa od 31 marca do 7 kwietnia.

Prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun - to skład jury IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Konkurs organizuje Opera Śląska w Bytomiu przy współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wydarzenie odbędzie się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 20 lutego.

To już dziesiąta edycja w całej historii Konkursu i czwarta wśród tych o randze w pełni międzynarodowej.

Konkurs jest adresowany do śpiewaków wszystkich narodowości, którzy w dniu 1 kwietnia 2019 roku nie przekroczą wieku 32 lat. Uczestnicy prezentują repertuar operowy na scenie, w kostiumach i z towarzyszeniem orkiestry.

Koncert laureatów zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, a powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Konkursy bardzo rozwijają i są potrzebne młodym śpiewakom, bo to zawsze wspaniałe doświadczenie i nauka, a ten konkurs jest szczególny. Jest tu fantastyczna opieka i atmosfera, niesamowicie dobra organizacja i otwarcie bardzo wielu dróg - podkreśla Justyna Samborska, śpiewaczka operowa (sopran), laureatka I nagrody i Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 2012 r.

- Zwycięstwo dało mi na pewno wielką satysfakcję oraz poczucie wartości, docenienie mojej ciężkiej pracy. Ale był to również zastrzyk finansowy, co pozwoliło mi wyjechać na kolejny konkurs - 63rd Gian Battista Viotti International Music Competition Vercelli we Włoszech, w którym zdobyłam Nagrodę specjalną "Teatro d'Opera" Vercelli i stypendium Luciano Pavarotti Giovani - dodaje.

Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro.

Na stronie internetowej konkursu - www.adamdidur.com, znajdują się wymagane do aplikacji dokumenty, regulamin, publikowane na bieżąco informacje dotyczące konkursu, jego historia, wywiady z laureatami poprzednich edycji, prezentacja jury oraz ciekawostki związane z patronem - Adamem Didurem. Informacje publikowane są także na na fanpage'u - https://www.facebook.com/intadamdiduroperasingerscompetition/

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego