powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Big Book Cafe w lutym

Big Book Cafe - miejsce roku proponuje w lutym m.in. powrót Bułhakowa, improwizowany spektakl literacki oraz targ dobrych książek.

Centrum literackie na Mokotowie otrzymało Wdechę - nagrodę magazynu "Co Jest Grane" dla miejsca roku (na zdjęciu). Jury najważniejszych stołecznych nagród wyróżniło Big Book Cafe za rozmach i intensywność wydarzeń, za oryginalne stand-upy, spektakle, warsztaty i pokazy, a także za wegetariańską kuchnię i gościnność wobec psów.

Big Book Cafe istnieje od lipca 2017 roku, w tym czasie zorganizowało 300 wydarzeń dla kilkunastu tysięcy uczestników, gościło dziesiątki pisarzy, aktorów i muzyków z Polski i świata. Miejsce powstało z pomysłu Anny Król, założycielki Fundacji "Kultura nie boli", której zespół prowadzi nowatorską edukację literacką, a co roku w czerwcowy weekend organizuje międzynarodowy Big Book Festival - Duży Festiwal Czytania.

Luty to kolejny miesiąc intensywnych działań przy Dąbrowskiego 81.

Już w niedzielę, 10 lutego, drugi spektakl Małego Teatru. To nowy cykl wydarzeń prezentujący literaturę na żywo. Wybrane sceny z polskich książek współczesnych reżyserują twórcy teatru i kina. W adaptacji mocnej powieści "Ulga" Natalii Fiedorczuk wystąpią Natalia Berardinelli oraz Tomasz Borkowski, reżyseruje Rafał Maria Mohr. Bilety - 30 pln (www.bilety24.pl).

Tworzona przez czwórkę improwizatorów Grupa Dobrze pokaże spektakl inspirowany postaciami literackimi. To widzowie i czytelnicy będą im podrzucać propozycje - powiedzą coś o fascynujących lub kontrowersyjnych bohaterach z książek. Tyle wystarczy, żeby zaimprowizować całą osobowość i biografię. "Dobrze gra bohaterów" to spektakl łączący wyobraźnię z błyskotliwością i dowcipem. Bilety - 15 pln (płatność gotówką, na miejscu).

Big Book Cafe to miejsce rozmów o ważnych nowościach. W tym miesiącu w cyklu "Uwaga: Premiera!" po raz pierwszy publiczności zaprezentowany zostanie kryminał "Sidła" napisany pół wieku temu przez Grażynę Bacewicz, wybitną skrzypaczkę i kompozytorkę (poniedziałek, 11.02, 19.00), thriller metafizyczny "Opętani i święci" Leona Baara (piątek, 22.02, 19.00) oraz książka "Ameryka.pl" Doroty Malesy, popularnej blogerki piszącej o amerykańskiej Polonii.

Specjalna wielogłosowa dyskusja "Mistrz i morfina" zostanie poświęcony wznowionym dziełom Michaiła Bułhakowa (środa, 20.02, 19.00), które ukazują się w serii Biblioteka Klasyka.

Big Book Cafe jest jedynym w Warszawie adresem, pod którym regularnie prezentują swoją twórczość poeci. Podczas akcji "Jeden wiersz na głos" czytelnicy oraz autorzy poezji: m.in. Krystyna Dąbrowska, Uta Przyboś, Jarosław Mikołajewski będą czytać swoje ukochane utwory (środa, 27.02, 19.00).

W Big Book Cafe działa Księgarnia Społeczna, której zasoby powstają dzięki darowiznom. Przeczytane książki z prywatnych bibliotek, jako cegiełki dla Fundacji "Kultura nie boli", przekazują m.in. pisarze, krytycy literaccy, wydawcy i inni czytelnicy. Podczas targu "Dorzuć swoje pięć groszy" można będzie wybierać spośród 2 tys. książek w dobrym stanie, polskich i zagranicznych. Będą wśród nich klasyki i książki wielu gatunków wydane w ostatnich latach. Wszystkie tytuły będą dostępne w dwóch cenach - 5 lub 10 pln. Cały dochód z targu zasili siódmą edycję Big Book Festival, która odbędzie się w czerwcu w Warszawie (sobota, 23.02 10.00-18.00, zakupy targowe tylko gotówką).

W Big Book Cafe odbywają się pokazy filmów związanych ze światem literatury. Po dokumentach ukazujących twórczość Swietłany Aleksijewicz i Michela Houellebecqa teraz pokazany zostanie głośny dokument "Zjadanie zwierząt". Ekranizacja książki Jonathana Safrana Foera odsłania ponure zaplerze przemysłu żywności i uboju zwierząt. Jej lektura nakłoniła tysiące ludzi do przejścia na wegetarianizm (czwartek, 14.02, 19.00).