powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Posłuchajmy z Wojciechem Fułkiem w GCK

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku. "Posłuchajmy razem" to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. jego słuchowiska radiowe, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe spektakle.

Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.

Wojciech Fułek - pisarz, scenarzysta, publicysta, poeta, animator kultury, samorządowiec (przez 12 lat pełnił funkcję wiceprezydenta Sopotu), jest autorem 12 książek (m.in. monografii Opery Leśnej - "Od huzarów śmierci do Eltona Johna", sopockiego mola - "Krótka historia nieskończności", "Wchodzić bez pukania", "Może plaża" (w opracowaniu gdyńskiego grafika Tomasza Dobrowolskiego) czy nagrodzonego nagrodą "Pro libro Legendo" "Kurortu w cieniu PRL-u" (wspólnie z Romanem Stinzingiem); jest również współautorem kilkunastu telewizyjnych filmów dokumentalnych (m.in. o Czesławie Niemenie - "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", ojcu chrzestnym polskiego rocka, gdynianinie Franciszku Walicki - "I nie żałuj tego" czy tryptyku o trzech dekadach polskiego rocka "Partia, pieniądze, rock & roll", Prezes Fundacji im. Franciszka Walickiego.

Napisał również wiele tekstów dramaturgicznych na zamówienie Teatru Polskiego Radia, z którym stale współpracuje. Za twórczość radiową był już trzykrotnie nagrodzony na Festiwalu Dwa Teatry; prowadzi też autorską audycję "Alfabet muzyczny" (wraz z Marcinem Jacobsonem) na antenie Radia Gdańsk.

Gdyńskie Centrum Kultury

Jana z Kolna 25, Gdynia

Kawiarnia Konsulatu Kultury

Wstęp wolny

***

12 lutego 2019, wtorek, godz. 19:00

"Kuferek"

Autor: Wojciech Fułek

Reżyseria: Henryk Rozen

Realizacja: Jacek Puchalski

Produkcja: Radio Gdańsk

Premiera: Radio Gdańsk, 1 listopada 2017

To opowieść o splątanych losach kaszubskiej rodziny, sięgająca czasów II Wojny Światowej - z Gdynią, Sopotem i Pomorzem w tle. Akcja słuchowiska dzieje się jednak głównie w Gdyni.

Wnuczka odnajduje w kuferku swojej babci stare dokumenty, które - ukrywane przez lata - przywołują rodzinne dziedzictwo, wywołują duchy przeszłości i zmuszają do refleksji. Sztuka ta zdobyła dwie nagrody na ostatnim Festiwalu DWA TEATRY w Sopocie: Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną. Traktuje o skomplikowanych losach mieszkańców Pomorza: Polaków, Niemców i Kaszubów, które przez lata nie były ujawniane. To opowieść, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a tytułowy "Kuferek" zawiera dokumenty, które skrywają dawno zapomnianą rodzinną tajemnicę sprzed kilkudziesięciu lat. Główne role wykreowały w tym słuchowisku Krystyna Łubieńska i Wanda Neumann, aktorki przez wiele lat związane z Teatrem Wybrzeże.

--

19 lutego 2019, wtorek, godz. 19

"Dżez baba ryba"

Autor: Wojciech Fułek

Reżyseria: Jan Warenycia

Produkcja i realizacja: Teatr Polskiego Radia, 2018 r.

Głównym "bohaterem" tej sztuki jest polska muzyka jazzowa lat 50-tych, wcześniej praktycznie zakazana z powodów ideologicznych. Autor podejmuje trudną próbę rekonstrukcji nie tylko głównego muzycznego wydarzenia sopockiego lata AD 1956 - legendarnego już dziś I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej SOPOT'56, ale i przybliża nam emocje oraz klimat tamtych czasów, sięgając m.in. po autentyczne wypowiedzi Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego czy Franciszka Walickiego.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Krzysztof Banaszyk, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Wakuliński, Monika Lecińska, Marcin Troński i Jarosław Gajewski.