powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Jubileusze Elżbiety Mrozińskiej i Bogdana Smagackiego

17 lutego, aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Elżbieta Mrozińska i Bogdan Smagacki, rolami w spektaklu "Historia filozofii po góralsku" świętować będą jubileusze 30-lecia pracy artystycznej.

Elżbieta Mrozińska

Od połowy lat 90. aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni. Obdarzona niezwykłym głosem, temperamentem i wrażliwością. Oryginalna, wybitna aktorka, która powołała do życia wiele godnych zapamiętania kreacji, czasem ról głównych, czasem epizodycznych, w których "kradła" dla siebie całą publiczność. Tak było m.in. w miniaturze Rebeka w "Słodkich latach 20., 30...." Zawładnęła też publicznością monodramem "Na krawędzi życia" Gao Xingjian'ga, rolą Hipolity w "Śnie nocy letniej" Szekspira, Benitą w "Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich" Frasera, Wilhelminą w "Mistrzu Piotrze Pathelin", Markizą de Merteuil w "Niebezpiecznych związkach" Hamptona, Marią w "Woyzecku" Büchnera, czy Véronique Houllié w "Bogu mordu" Rezy. Niezapomnianą, przyprawiającą widzów o niepohamowane salwy śmiechu była jej Cruella de Mon w "101 dalmatyńczykach". W najmocniejszej, wręcz oskarowej roli, czy raczej trzech rolach, i to męskich, obsadził ją Andrzej Bubień w "Braciach K." na podstawie Dostojewskiego. Diabeł - Rakitin - Smierdiakow i drobna Elżbieta Mrozińska scalająca ich wszystkich w jedną postać Zła Absolutnego, panoszącego się w świecie, w którym zwątpiono w Boga. Za tę kreację znalazła się w znakomitym gronie artystów wyróżnionych przez miesięcznik TEATR pod hasłem "Najlepszy, najlepsza, najlepsi". Niezwykła w tytułowej roli Joanny Kastylijskiej, obłąkanej, hiszpańskiej władczyni w "Joannie Szalonej; Królowej" Jolanty Janiczak. W 2015 roku przypadła jej w udziale Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Molly w "Żółtej łodzi podwodnej" w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Wiedźmy w "Śnieżce i krasnoludkach" w reżyserii Krzysztofa Babickiego i Gaździny w "Historii filozofii po góralsku" w reżyserii Bogdana Cioska.

Jej ostatnie kreacje również warte są nagród i wyróżnień. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Carmelą, którą tworzy w spektaklu "Cafe Luna", Anna Burzyńska napisała tę rolę specjalnie dla Elżbiety i z zupełnie odmienną postacią - Babką Prababką Sofią Antonowną w "Kursku" Pawła Huellego. Jak nikt inny potrafi inspirować autorów sztuk!

---

Bogdan Smagacki

Od 1991 roku aktor naszego teatru. W tym okresie stworzył wiele wybitnych kreacji. Dowiódł, że znakomicie się sprawdza zarówno w rolach tragicznych, jak i komediowych. Miauczyński w "Dniu świra", Boczek w "Dyzmie", Santini w "Plotce", Sanczo Pansa w "Don Kichocie", Francois Pignon w "Kolacji dla głupca", Pedro w "Tangu Piazzolla", Michel Houilé w "Bogu mordu", Kretynik w "Bogu" Woody'ego Allena, Argan w "Chorym z urojenia" to tylko niektóre z jego, w większości, głównych ról, którymi cieszył widzów naszego teatru. Stosując oszczędne, ale bardzo sugestywne środki aktorskie, za każdym razem z imponującą wprawą kreuje postać godną najwyższego uznania, co w komedii nie jest wcale takie proste.

Ponadto, obdarzony wspaniałym głosem, często bywa obsadzany również w rolach wymagających umiejętności wokalnych (np. w wieczorach kabaretowych Marka Pacuły, "Niespodziewanym końcu lata", w "Tangu Piazzolla", "Słodkich latach 20., 30...", jako Adam Bardziej w "Być jak Krzysztof Krawczyk", czy Wojtek w "Jesteśmy na wczasach" Młynarskiego. W 2015 roku, podobnie jak Elżbiecie Mrozińskiej, przyznana została mu Nagroda Prezydenta Gdyni za role: Hrabiego von Stracka w "Amadeuszu" w reżyserii Jacka Bały, Górala w "Historii filozofii po góralsku" w reżyserii Bogdana Cioska i Gburka w "Śnieżce i krasnoludkach" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Również ostatnie, diametralnie odmienne role zasługują na najwyższe uznanie. Jest przerażający jako bezduszny Capulet w "Romeo i Julii" Szekspira oraz przekochany i przekomiczny jako George Pigden w "Hotelu Westminster" Cooney'a.

Życząc Elżbiecie i Bogdanowi kolejnych 30 lat pożycia scenicznego, wielu nowych wspaniałych sukcesów artystycznych, nagród, wyróżnień, uwielbienia widzów, wymarzonych ról, niesłabnących sił twórczych i zadowolenia z obranej drogi składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z okazji jubileuszów 30-lecia pracy artystycznej.

--

Na zdjęciu: Elżbieta Mrozińska i Bogdan Smagacki na zdjęciu promocyjnym do spektaklu "Piosenka jest dobra na wszystko"