Kraków. Piękno motywem przewodnim V Festiwalu Teatru Formy Materia Prima

Przejmujące misterium o odchodzeniu, zamknięty w teatrze formy obraz miłości dwojga ludzi, taneczno-akrobatyczny hołd dla Antoniego Czechowa oraz dziewięć innych najważniejszych spektakli z całego świata. Kraków odlicza dni do piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima, który odbędzie się od 15 do 23 lutego.

«W sprzedaży ostatnie bilety.

Ten festiwal to antidotum na wytwory cywilizacji masowej i próba przybliżenia polskiemu widzowi teatru formy. Motywem przewodnim piątej edycji będzie piękno.

- Ogarnia nas szeroko rozumiana brzydota etyczna i estetyczna, do której zaczynamy się niebezpiecznie przyzwyczajać. Dlatego w ramach festiwalu chcemy włączyć do krwiobiegu społecznego takie spektakle, które będą odtrutką. Zapraszamy twórców przypominających o pięknie rozumianym w sposób klasyczny. O harmonii, stosowności, jednorodności środków artystycznych. Tych w sztuce coraz mniej - mówi Adolf Weltschek, dyrektor artystyczny Festiwalu Materia Prima i dyrektor Teatru Groteska.

Czym jest teatr formy? - To rodzaj teatru, który do budowania narracji nie potrzebuje tekstu, wykorzystuje do tego pierwotną materię teatru - aktora, muzykę, plastykę, ruch. Wzrusza, porusza, oddziałuje na wyobraźnię widza bez wsparcia literatury. Jego największą wartością jest możliwość bezinteresownej kontemplacji. Posługuje się metaforą. Niczego nie narzuca, nie ma żadnej tezy, z niczym nie walczy, a daje dużą swobodę interpretacji - tłumaczy Weltschek

Większość grup przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Najgłośniejszym i najbardziej przejmującym tytułem festiwalu jest "Requiem pour L.", koprodukcja belgijskiego reżysera Alaina Platela i kompozytora Fabrizio Cassola. W tej sztuce widzowie są świadkami umierania. - "Requiem..." godzi nas z odchodzeniem, czyli naturalną częścią życia, które jest nam pisane. Twórcy nie buntują się przeciw niemu, nie wypierają śmierci, nie chcą w drastyczny sposób zakłócić porządku życia, a pojednać się z nim. Dla mnie to właśnie najbardziej dojmujący aspekt tej sztuki - pojednanie z porządkiem życia - mówi Weltschek. "Requiem..." zobaczymy 19 i 20 lutego w ICE Kraków. Bilety 100 zł.

---

5. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima od 15 do 23 lutego 2019 roku w Krakowie. Program i bilety na stronie materiaprima.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego