powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Don Giovanni" w Operze Wrocławskiej

9 lutego premiera opery "Don Giovanni" Mozarta, spektaklu klasycznego z "inscenizacyjnym pazurem" - jak zapowiadają twórcy.

"Don Giovanni" Wolfganga A. Mozarta uznawany jest za arcydzieło operowe - "operę wszystkich oper" - o czym świadczą wyjątkowe arie, duety i ansamble, świetnie skomponowane sceny zespołowe, ale także zapadająca w ucho melodyka, genialna harmonika oraz idealne zespolenie warstwy muzycznej z librettem. Najnowsza inscenizacja tego dzieła w Operze Wrocławskiej przypada dokładnie po 50 latach od czasu pierwszej inscenizacji opery w na tej scenie; w tym roku przypada też 230. rocznica polskiej premiery "Don Giovanniego" z 1789 roku oraz 270. rocznica urodzin librecisty Lorenzo da Pontego.

Spektakl realizowany jest przez grono realizatorów pochodzących z Brazylii: reżysera André Heller-Lopesa, scenografa Renato Theobaldo, kostiumografkę Sofię di Nunzio i reżysera świateł Gonzalo Cordova. Całość muzycznie poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Zgodnie z koncepcją reżysera powstaje spektakl klasyczny, zawierający pewnego rodzaju "inscenizacyjny pazur". Od strony wizualnej odnajdziemy w nim wiele odniesień do kultury iberyjskiej i południowoamerykańskiej.

Scenografia inspirowana jest także wielką biblioteką w portugalskiej Mafrze. Dramaturgia spektaklu oparta jest o element szaleństwa, które znajduje reżyser niemal w każdej scenie opery; koncepcja ta pozwala na umieszczenie akcji opery w domu dla obłąkanych i przedstawić dwa światy - personelu medycznego oraz pacjentów. Cały spektakl jest terapią szokową Don Giovanniego.

W partiach solowych usłyszmy Daniela Mirosława i Tomasza Rudnickiego (Don Giovanni), Tatianę Gavrilovą i Agnieszkę Sławińską (Donna Anna), Bartosza Urbanowicza i Marco Camastrę (Leporello) oraz Bożenę Bujnicką, Aleksandrę Opałe i Agnieszkę Adamczak-Hutek (Donna Elwira). Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra Opery Wrocławskiej.

Przed premierą spektaklu dn. 9.02.2019 o godz. 18:15 w Foyer Opery odbędzie się spotkanie, które poprowadzi Dorota Kozińska, która porozmawia o spektaklu z zaproszonymi gośćmi.