Sopot. Karnawał w Teatrze na Plaży

Sopocki Teatr na Plaży w ten niezwykle długi karnawał zaprasza na spektakle muzyczne, koncerty, pokazy filmowe oraz warsztaty teatralne dla dzieci. W programie m.in. pierwsza edycja "Poetów Polskiej Piosenki: Osiecka, Młynarski, Przybora+Wasowski".

«Na deskach teatru będzie można zobaczyć m.in. taneczne spektakle Sopockiego Teatru Tańca, muzyczne przedstawienia dla dzieci Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, ale również gościnne spektakle scen teatralnych całej Polski. Sala przeistoczy się także w kino studyjne z nowościami kina ambitnego i autorskiego z całego świata. Zaplanowane są również trasy koncertowe promujące nowe płyty polskich i zagranicznych artystów.

Poeci...

W ostatni weekend stycznia odbędzie się pierwsza edycja nowego autorskiego projektu Teatru na Plaży zatytułowanego "Poeci Polskiej Piosenki: Osiecka, Młynarski, Przybora+Wasowski", w ramach którego na scenie pojawią się dwa gościnne spektakle poświęcone tym artystom.

- Moją inspiracją do powstania nowego projektu, były słowa Magdy Umer w momencie, kiedy odszedł od nas Wojciech Młynarski. Powiedziała wtedy, że skończyła się pewna epoka - nie ma Jeremiego, nie ma Agnieszki, a teraz nie ma trzeciego z wielkich, genialnych twórców, którym najwięcej zawdzięczamy w dziedzinie kultury słowa - mówi Michał Grubman, pomysłodawca projektu i szef Teatru na Plaży.

Pierwsza edycja "Poetów Polskiej Piosenki" odbędzie się w dniach 25-27 stycznia. W programie znalazły się "Tajemnica" (25.01) - spektakl muzyczny w wykonaniu Klementyny Umer [na zdjęciu] wraz z zespołem oraz udziałem Grzegorza Wasowskiego, podczas którego zabrzmią mniej znane utwory Jerzego Wasowskiego, które wykonywał przede wszystkim Jeremi Przybora.

Kolejnym spektaklem muzycznym będzie "Osiecka filmowa" (26.01) - gościnne przedstawienie Łódzkiego Teatru Piosenki. Trzeci punkt programu to seans ostatniego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o Wojciechu Młynarskim "Młynarski. Piosenka finałowa" (27.01) w reżyserii Alicji Albrecht.

Tematyczne weekendy

W ramach pierwszego z nich, w dniach 1-3 marca pod hasłem przewodnim "Kobiety muzyki" zaprezentowany zostanie m.in. kolejny gościnny spektakl muzyczny. "Bądź taka nie bądź taka" z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Joanny Satanowskiej to spektakl z muzyką zespołu Maanam, którego scenariusz oparty jest na podstawie książki "Kora, Kora. A planety szaleją" Kamila Sipowicza.

Kolejny weekend specjalny w Teatrze na Plaży, który odbędzie się w dniach 23-24 marca, to 5. urodziny rezydującego tu Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, w ramach którego odbędzie się premiera spektaklu muzycznego dla dzieci "Calineczka" w reżyserii Jadwigi Kościk. A jeszcze wcześniej, bo w lutym, w trakcie ferii szkolnych twórcy Baabus Musicalis zapraszają do "Zimowego Teatru" - to zajęcia teatralne dla najmłodszych, gdzie dzieci wezmą udział w przygotowaniu i wystawieniu spektaklu "Ryba w koronie".

Jubileusz

Sopocki Teatr Tańca pod wodzą Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka z końcem 2018 roku obchodził 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji powstał specjalny spektakl-collage składający się z 10 spektakli z 20 lat działalności STT. Na specjalne życzenie widzów i przyjaciół teatru, spektakl zostanie powtórzony 9 marca. Natomiast 15 lutego zostanie zaprezentowana "Melencolia" w reżyserii Jacka Krawczyka - spektakl inspirowany wizjonerskim dziełem renesansowego artysty Albrechta Dürera.

Muzycznie i filmowo

Muzyka w Teatrze na Plaży w pierwszych miesiącach roku to przede wszystkim trasy koncertowe promujące płyty polskich artystów: Marceliny (15.02), Misi Furtak (1.03), Rebeki (14.04) a także artystów pracujących nad nowym materiałem: Bluszcz (1.02).

Pokazy kina studyjnego w teatrze to - oprócz poniedziałkowych pokazów DKF Kurort - nowości ambitnego kina światowego, przeglądy tematyczne, prezentacje spektakli teatru TV a także spotkania i dyskusje "Film na kozetce". W styczniu i lutym, specjalnie na karnawał zaplanowane zostały pokazy kina włoskiego, które w repertuarze gościć będą przez trzy kolejne tygodnie: "Nadmiar Łaski", "Neapol spowity tajemnicą" i "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto".

Program wydarzeń i przedsprzedaż biletów online na stronie: www.teatrnaplazy.pl»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego