powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Ziemia bohaterką nowego spektaklu PTT

Polski Teatr tańca rozstrzygnął konkurs na realizację premiery w Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca. Spektakl, którego premiera odbędzie się 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca, wyreżyseruje Katarzyna Raduszyńska. Będzie to pierwsza teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki.

Choreografię przygotuje Artur Bieńkowski, związany z Teatrem Rozbark. Scenografię i kostiumy zaprojektuje Paweł Walicki, autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych i filmowych.

Doceniliśmy oryginalność koncepcji, wielowymiarowość teatralnej wizji, wyobraźnię inscenizacyjną oraz uniwersalność przesłania, która pozwoli na satysfakcjonującą komunikację z widzami w Polsce i za granicą.

Katarzyna Raduszyńska to reżyser teatralna i dramatopisarka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu i Wydział Reżyserii AT w Warszawie. Asystowała Krystianowi Lupie, Robertowi Wilsonowi i wielu innym. Zrealizowała kilkanaście przedstawień, wśród nich "Wieczór Trzech Króli" wg Shakespeare'a w Nowym Teatrze w Łodzi, w tym cztery swoje teksty. Jej najnowsza sztuka "Promised Land Hotel" została opublikowana w "Dialogu", w lutym 2016 i przetłumaczona na język rumuński. Otrzymała stypendium badawcze w Sofii, stypendium MKiDN na napisanie sztuki teatralnej oraz stypendium i rezydencję Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie, gdzie pracowała nad powieścią "Czarnula" o Dolnym Śląsku.

Przypomnijmy, że ideą projektu - "Rok Wyklętych" jest analiza różnych aspektów wyklęcia. Pragniemy zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z różnych powodów, postaci historycznych, fikcyjnych, idei lub rzeczy. Podejmowanie tematu wyklęcia może obejmować zarówno punkt widzenia wyklętych jak i wyklinających. Taka wielobiegunowa analiza pojęcia wyklęcia i przedstawienie towarzyszących mu emocji da szansę silnych doznań artystycznych, estetycznych i intelektualnych naszym widzom. Jednocześnie ma też być zaczynem do twórczej dyskusji.

Premiera spektaklu odbędzie się 29 kwietnia tego roku, w Międzynarodowym Dniu Tańca.