powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Ruszają Koncerty Karnawałowe w Operze Krakowskiej

Wizytówką i dobrą tradycją Opery Krakowskiej są wyczekiwane co roku przez publiczność koncerty karnawałowe. Wypełnia je nie tylko literatura operowa, ale także operetkowa i musicalowa w zaskakujących aranżacjach i wykonaniach.

Podczas tych wieczorów spotykamy się z wyjątkowymi gośćmi. Do tej pory byli to wybitni przedstawiciele środowiska artystycznego - Anna Polony, Jerzy Stuhr, śp. Zbigniew Wodecki czy Maja i Andrzej Sikorowscy, jak też osoby nie związane i kojarzone z teatrem muzycznym - prof. Zbigniew Lew-Starowicz czy były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

"Głos Teatru, głosy w Teatrze..." - to tytuł pierwszego koncertu karnawałowego, na który Opera Krakowska zaprasza już 26 stycznia (godz. 18:30). Usłyszymy: Iwonę Sochę, Monikę Korybalską, Jarosława Bieleckiego, Adama Szerszenia oraz Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Na program wieczoru złożą się utwory m.in. z "Carmen" G. Bizeta, "Napoju miłosnego" i "Don Pasquale" G. Donizettiego, "Aidy" G. Verdiego, "Gianni Schicchi" G. Pucciniego, "Kniazia Igora" A. Borodina, czy z dzieła C. Orffa "Carmina Burana". Gościem koncertu będzie Jan Kanty Pawluśkiewicz. Artysta ten jest współzałożycielem legendarnej grupy Anawa, występował w Piwnicy pod Baranami i Teatrze STU czy w Teatrze Narodowym w Warszawie. Znamy go przede wszystkim z dokonań muzycznych, mało kto jednak wie, że od pewnego czasu Jan Kanty Pawluśkiewicz definiuje się także jako artysta-malarz. Jest on autorem projektu kurtyny na Dużą Scenę Opery Krakowskiej, którą publiczność zobaczy podczas koncertu.

Wiedeń ma swój Koncert Noworoczny, a Kraków - Koncert Ostatkowy, który wpisał się już w tradycję muzycznych wydarzeń stolicy Małopolski i nieprzerwanie od 2010 roku odbywa się pod hasłem "Nowy Rok w Wiedniu - Ostatki w Krakowie". W sobotę, 2 marca (godz. 18.30) zabrzmią fragmenty z oper, operetek i musicali, które Zespół Opery zaprezentował podczas ostatnich spektakli i koncertów w ramach trwającego karnawału, a które najgoręcej były oklaskiwane przez Widzów. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Iwona Socha, Tomasz Kuk, Michał Kutnik, Adam Szerszeń, Jarosław Bielecki oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. Gościem wieczoru będzie Magdalena Suszek-Bąk - malarka, zajmująca się animacją w soli, piasku i świetle.

W przerwie koncertów Opera zaprasza na poczęstunek, a po ich zakończeniu bufety będą otwarte do ostatniego gościa. Bilety w cenie 100-200 zł do kupienia w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na stronie www.opera.krakow.pl.

Okres karnawału Opera Krakowska zakończy 5 marca - operą komiczną "Don Pasquale" G. Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra z udziałem Mariusza Kwietnia, Janusza Borowicza, Adama Sobierajskiego, Pauli Maciołek i Andrzeja Bieguna.