Indolencja władz stolicy w sprawie TR Warszawa

05-04-2013
30-12-2013
Roman Pawłowski: Mój remanent na koniec roku
Chciałbym życzyć warszawskiej kulturze, aby referendalne wzmożenie trwało jak najdłużej, co najmniej do następnych wyborów samorządowych, bo spraw do rozwiązania jest jeszcze wiele. Wyzwaniem będzie reforma 18 scen miejskich, z których wiele to przedsiębiorstwa rozrywkowe kryjące się pod szyldem teatru publicznego - - pisze Roman Pawłowski w felietonie dla Gazety Wyborczej - Stołecznej.
25-11-2013
Teatry do naprawy
W ubiegłym tygodniu zakończyła się batalia o przyszłość TR Warszawa. Przez prawie rok teatr był w zawieszeniu, gdy Grzegorz Jarzyna odmówił podpisania niekorzystnego kontraktu, w którym zabrakło gwarancji finansowania i utrzymania siedziby - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej
20-11-2013
Grzegorz Jarzyna: Nie daliśmy się złamać
Po blisko rocznym sporze z miastem Grzegorz Jarzyna powraca na stanowisko dyrektora artystycznego TR Warszawa. W radiowej Jedynce zdradził plany artystyczne na nowy sezon, które częściowo zrodziły się na podstawie doświadczeń ostatnich miesięcy.
15-11-2013
Warszawa. Wojciech Gorczyca dyrektorem TR Warszawa
Jak dowiaduje się e-teatr, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Wojciecha Gorczycę na stanowisko dyrektora naczelnego od dnia 15 listopada 2013 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.
30-07-2013
Po drugiej stronie lustra
Spadła głowa i od razu ruszyła giełda nazwisk na stanowisko dyrektora Biura Kultury Urzędu Miasta w Warszawie. Napięcie rośnie. Konie stoją w boksach, te czarne i te gniade - dla e-teatru pisze Ireneusz Janiszewski.
15-07-2013
Duszenie Jarzyny. Co dalej z TR Warszawa
W tym roku TR nie wyprodukował jeszcze żadnej premiery. Od pół roku działa formalnie bez dyrektora. Czy władze Warszawy próbują nawiązać dialog i znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji? Nic z tych rzeczy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
15-07-2013
Ratuj, Grzegorzu - Mrozek o zmianach w Ratuszu
Pracy w stołecznej kulturze jest mnóstwo, nie ma lepszego miejsca do jej wykonania niż wnętrze instytucji. Do przeprowadzenia jest chociażby radykalna reforma warszawskich teatrów, zadanie wymagające wizji, precyzji, znajomości tematu i wielkiej ostrożności. Żadnego z tych przymiotów dotychczasowa ekipa nie posiadała - pisze Witold Mrozek na swoim blogu.
13-07-2013
Warszawa. Marek Kraszewski odchodzi z Biura Kultury?
Kolejne zmiany personalne w ratuszu. Stanowiska mają stracić Marek Kraszewski, szef biura kultury, i Katarzyna Ratajczyk, która odpowiada za promocję miasta. Stanowisko po Kraszewskim prezydent stolicy zaproponowała Grzegorzowi Lewandowskiemu, twórcy klubokawiarni Chłodna 25
08-07-2013
Warszawa. Ratusz o sytuacji TR Warszawa
- Jeżeli chodzi o możliwość pracy twórczej, to warunki finansowe teatru Grzegorza Jarzyny nie są gorsze od warunków innych miejskich teatrów - co wykazują liczby. Tak naprawdę TR ma lepszą sytuację od niejednego teatru w Warszawie. Często odbywamy trudne rozmowy z dyrektorami innych scen, którzy uważają, że teatr Jarzyny jest faworyzowany przez miasto - zapewnia wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.
04-07-2013
Teatr dla każdego
- Warunkowo dodam 1,5 miliona złotych rocznie na teatr Grzegorza Jarzyny - deklaruje minister kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
01-07-2013
Zmiany w stołecznym ratuszu - czas na kulturę?
Dymisje urzędników mają pomóc zmienić arogancki wizerunek ratusza i otworzyć go na dialog z mieszkańcami. Przekonam się do tej nowej polityki, jeśli zmiany obejmą również kulturę - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
12-06-2013
Warszawa. TR Warszawa: Gorzej już być nie może!
Grzegorz Jarzyna opowiada o kryzysowej sytuacji TR Warszawa oraz o tym, że brak pieniędzy na działalność artystyczną sprawia, że środki przeznaczone na utrzymanie budynku i zespołu idą w błoto.
11-06-2013
TR...ach!!! - Jarzyna walczy o teatr
Urzędnicy: Grzegorz Jarzyna rozgrywa całą sytuację, nic dziwnego, jest doskonałym reżyserem. Jarzyna: Ja po prostu nie jestem bierny. Widzę, że urzędnicy działają tylko wtedy, gdy pojawiają się naciski - pisze Jacek Tomczuk w Newsweeku Polska.
03-06-2013
TR Warszawa powoli obumiera
- TR Warszawa stracił płynność finansową, miasto z nami nie rozmawia, a sytuacja jest z miesiąca na miesiąc coraz gorsza. Teatr powoli obumiera - mówi PAP Grzegorz Jarzyna, do niedawna szef tej sceny.
20-05-2013
Polscy twórcy są jak Burłacy
Kiedy nowy teatr z Polski zdobywa wschód i zachód Europy, jego pozycja w kraju jest coraz bardziej podważana. Twórcy muszą się mierzyć z absurdalnymi zarzutami o udział w pedalskim spisku, finanse nie pozwalają na produkcję i prezentację nowych przedstawień, władze traktują teatr artystyczny jak piąte koło u wozu - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-05-2013
Rok katastrofy
Dobiegający końca sezon artystyczny przyniósł w polskim teatrze całą serię przykładów pokracznie pojętej polityki kulturalnej - pisze Michał Centkowski w dwutygodniku.com
06-04-2013
Warszawa. Miasto zapewni TR Warszawa tymczasową siedzibę
Miasto stołeczne Warszawa zapewni teatrowi TR Warszawa siedzibę na czas przejściowy, zanim będzie gotowa docelowa przy placu Defilad - napisano we wspólnym komunikacie po piątkowym spotkaniu dyrektora teatru Grzegorza Jarzyny z przedstawicielem władz Warszawy.
05-04-2013
Oświadczenie Grzegorza Jarzyny po spotkaniu z przedstawicielem władz Warszawy
Cieszy nas fakt, że władze m. st. Warszawy uznały oficjalnie wysoką, miedzynarodową pozycję Teatru, popierając to zapewnieniem, że dorobek artystyczny i marka TR Warszawa zasługuje na szczególną opiekę i wsparcie.
05-04-2013
Społeczna Rada Kultury na odsiecz Jarzynie
Oburzająca sytuacja w jednym ze stołecznych teatrów - TR Warszawa - wywołuje coraz gwałtowniejsze protesty. Dołączyła do nich Społeczna Rada Kultury - pisze Agata Diduszko-Zyglewska w "Dzienniku Opinii" Krytyki Politycznej.
02-04-2013
Alarm dla TR Warszawa
Teatr łatwo zniszczyć, budowa zespołu i marki trwa latami. Dlatego trzeba bić na alarm. Na władze miejskie już nie liczę, w obszarze kultury wykazują się zdumiewającą indolencją. Jedyną szansą jest objęcie TR mecenatem Ministerstwa Kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
02-04-2013
Hanka, Jarzyny fanka
Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma zielonego pojęcia o kulturze. Wielokrotnie udowodniła, że jest zwykłą księgową dla której publiczne teatry są tylko słupkiem w exelu. Nigdy nie rozumiała i nie zrozumie, bo najwidoczniej przerasta to jej możliwości intelektualne, czym dla Warszawy i polskiej kultury jest TR. Jaki ma w rządzonym przez siebie mieście skarb - pisze Mike Urbaniak na swoim blogu Pan od Kultury.
29-03-2013
Jarzyna na wylocie?
Wydaje się, że nieukrywana niechęć władz miasta (polecam wypowiedzi wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego na temat eksperymentalnych teatrów) do tego typu twórczości - do których trzeba dopłacać - przybrała formę wojny, która doprowadzi do zarżnięcia teatrów Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego - pisze Arek Gruszczyński w Krytyce Politycznej.
29-03-2013
Wymazywanie teatru
- Rozumiem, że z punktu widzenia rządzącej Warszawą Platformy jesteśmy słupkiem w budżecie. Nie za dużym, ale kiedy się tnie, to jednak smakowitym - mówi GRZEGORZ JARZYNA o TR Warszawa, któremu grozi likwidacja.
28-03-2013
Warszawa. Spotkanie urzędników miasta z Grzegorzem Jarzyną po świętach
W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie warszawskich urzędników z szefem teatru TR Warszawa Grzegorzem Jarzyną w sprawie jego przyszłości w teatrze. Miasto chce, by Jarzyna nadal kierował placówką - deklaruje rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.