powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Piosenki Jacquesa Brela w Starym

27 stycznia w Teatrze Starym wieczór piosenek francuskiego barda w wykonaniu szwajcarskich artystów.

Piosenki wielkiego barda wracały do naszego kraju w różnych odsłonach, najczęściej w przekładach Wojciecha Młynarskiego. Teraz możemy posłuchać ich w oryginale w wykonaniu trzech artystów szwajcarskich: Pascala Rinaldiego i Denisa Alber, którym towarzyszy wirtuoz akordeonu i bandoneonu - Stephane Chapuis, Tak poruszające pieśni jak "Piosenka starych kochanków" (Les vieux) czy też "Walc na tysiąc pas" (Valse a mille pas) nie wymagają przekładu, emocje tłumaczą się same.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

"Brel - Au suivant" ("Brel - Następny" - od tytułu piosenki J. Brela - przyp. tłum) to spektakl skomponowany z ponad 20 piosenek Jacquesa Brela w interpretacji Pascala Rinaldiego i Denisa Alber, którym towarzyszy wirtuoz akordeonu i bandoneonu - Stephane Chapuis.

Piosenki Jacquesa Brela należą do tych, którzy je przejmą! Idąc za tą myślą ci trzej szwajcarscy artyści przypomną niezapomniane tytuły "Les vieux" ("Piosenka starych kochanków" - tłum. tytułu W. Młynarski), "Amsterdam", "Valse a mille pas" ("Walc na tysiąc pas" - tłum. Tytułu W. Młynarski) jak również te mniej znane, których - co ciekawe - nigdy na scenie nie wykonał wielki Jacques - "Orly', "Knokke-Le Zoute" czy "L'amour est mort".

Dobre piosenki bronią się same. Dlatego w tym spektaklu muzyka jest surowa i prosta, zamknięta w intymnej szkatułce muzycznej. Belgijski reżyser Christian Debaere zadbał o to, by duch kraju Brela zagościł w szwajcarskim pejzażu.

***

Rinaldi/Alber/Chapuis "Brel - Au suivant"

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III - 30 zł, stojące - 15 zł

Pascal Rinaldi - śpiew, gitary, pianino zabawkowe, piła, ukulele

Denis Alber - śpiew, gitara, perkusja

Stephane Chapuis - akordeon, bandoneon, harmonia