powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Opera Krakowska przyznała nagrody Vox Opera 2018

Po raz 15. Opera Krakowska przyznała nagrody Vox Opera, których laureatami są osoby, firmy i instytucje w szczególny sposób zasłużone dla teatru przy ul. Lubicz 48.

Podczas wieczoru "Viva Opera...!" - dorocznego spotkania Darczyńców, Sponsorów i Partnerów, a które w tym roku odbyło się 17 stycznia, te prestiżowe wyróżnienia otrzymali: Kopalnia Soli "Wieliczka" za "współpracę przy realizacji spektakli i projektów Opery Krakowskiej" oraz Tauron Dystrybucja S.A. za "życzliwość oraz wspieranie spektakli i projektów Opery Krakowskiej".

- Operę Krakowską i Kopalnię Soli Wieliczka łączy przede wszystkim muzyka, co prawda u nas w podziemiach nie mamy kurtyny, loży, nie mamy też tak pięknego gmachu, ale mamy sól - i w tej soli muzyka z Opery Krakowskiej brzmi pięknie i głęboko. To dla mnie zaszczyt odebrać dzisiaj to wyróżnienie. Jestem głęboko przekonany, że Opera Krakowska będzie dalej - u nas w podziemiach - dostarczać wiele emocji i piękna - powiedział Damian Konieczny, Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Sp. z o.o.

W imieniu firmy Tauron Dystrybucja S.A. VOX Operę 2018 odebrała Ewa Groń, rzecznik prasowy, która dziękując za otrzymaną nagrodę i już kilkuletnią współpracę z teatrem, dodała: "My wprawdzie soli nie mamy, ale mamy za to energię i tą energią nieustannie dzielimy się z Państwem, zespołem Opery Krakowskiej i wszystkimi mieszkańcami. Cieszymy się, że możemy wspierać wydarzenia Opery Krakowskiej".

A tych wydarzeń tylko w minionym roku odbyło się 187, na które złożyły się m.in. spektakle, koncerty i spotkania edukacyjne. Operę odwiedziło blisko 86 000 widzów, a średnia frekwencja wyniosła 98,71%. Dyrektor Bogusław Nowak w rozmowie z Elżbietą Toszą, sekretarzem literackim Opery Krakowskiej, wspominając niedawno wydany okolicznościowy album "Opera 2008-2018", obrazujący m.in. 52 premierowe spektakle ostatniej dekady, podkreślił jak ważna jest zespołowość Opery. Tworzą ją nie tylko artyści, ale też pracownicy zaplecza sceny.

Wieczór uświetnili swoim występem soliści - Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek i Michał Kutnik, muzycy-instrumentaliści - Kristina Kutnik i Paweł Wójtowicz oraz dzieci, które swoim śpiewem zachwyciły publiczność - Gabriela i Piotr Kutnikowie. Usłyszeliśmy m.in. arię Carmen "Seguidilla" z opery G. Bizeta, "Una voce poco fa" z "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego, "Śnić sen" z musicalu "Człowiek z La Manchy" M. Leigha, "Czardasz" V. Montiego czy pieśni neapolitańskie.

Na zakończenie spotkania dyrektor Bogusław Nowak podziękował wszystkim sponsorom, partnerom i patronom medialnym Opery Krakowskiej za współpracę w minionym roku. Słowa podziękowania skierował też do widzów, którzy - cytując Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego - "kiedyś chodzili na operę, a od dziesięciu lat chodzą do Opery".