Toruń. Próbują "Dzień, w którym porwano papieża"

Komedia "Dzień, w którym porwano papieża" jest współprodukcją Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Wrocławskiego Teatru Komedia oraz Ślężańskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Sobótce. Premiera w Toruniu - 2 marca*.

To zabawna komedia o tym, jak nowojorski taksówkarz żydowskiego pochodzenia - Sam Leibowitz - przypadkowo porywa papieża. Sam to zwykły obywatel, natomiast papież Albert IV to wyrocznia moralna dla milionów ludzi, człowiek wzbudzający respekt na całym świecie. Ich niecodzienna relacja początkowo może wydawać się z góry skazana na porażkę. Wszak nikt o zdrowych zmysłach nie porywa papieża i nie zamyka go... w domowej spiżarni.

Papież okazuje się być skromnym, często wręcz nieśmiałym człowiekiem, który życie w niepotrzebnych zbytkach zamieniłby najchętniej na proste, międzyludzkie relacje. Pozornie groźne okoliczności porwania stają się zaczątkiem międzynarodowej dyskusji o człowieczeństwie, kryzysie wartości i wieloreligijnym świecie, w którym wszyscy powinni znaleźć wspólny mianownik - pokojowe współżycie i tolerancję. W trakcie rozwoju zdarzeń okazuje się, że taka właśnie wizja Sama Leibowitza, niepoprawnego marzyciela i rewolucjonisty, okazuje się tym, czego potrzebuje świat. I nagle staje się faktem.

"Dzień, w którym porwano papieża" to komedia, ale z przesłaniem, w której obok scen rodem z farsy a nawet slapsticku współistnieją fragmenty refleksyjne, dające do myślenia. Spektakl reżyseruje wybitny izraelski reżyser o polskich korzeniach, umiejący poprzez osobiste doświadczenia i wrażliwość na otaczający nas wieloreligijny świat, znaleźć wspólny, łączący wszystkich humanistyczny mianownik.

Zapraszamy serdecznie na "Dzień, w którym porwano papieża". Zapewniamy, że będziecie się Państwo dobrze i szczerze bawić. Mamy nadzieję, że nasz spektakl w takim samym stopniu Was rozbawi jak i skłoni do refleksji. Czy przypadkiem nie śmiejemy się z samych siebie?

***

Autor:

Joao Bethencourt urodził się w Budapeszcie, ale większość życia spędził w Brazylii. "Dzień, w którym porwano papieża" jest jedną z jego najlepszych sztuk teatralnych, która dotychczas została zrealizowana w teatrach w 42 krajach, M.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Entuzjastycznie o spektaklu granym w Rzymie pisał dziennik "Osservatore Romano".

--

Reżyser:

Avishai Milstein - dramatopisarz, reżyser i tłumacz. Dramaturg w Teatrze Beit-Lessin. Współzałożyciel i pierwszy dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Isra-Drama. Reżyserował we wszystkich znaczących izraelskich teatrach - ostatnio "Matka Teresa umarła" Heleny Edmundson w Teatrze Miejskim w Hajfie i "Filoktet" Heinera Müllera w Teatrze Khan w Jerozolimie. Często reżyseruje w Niemczech m.in. "Morderstwo" Hanocha Levina w Schaubuehne w Berlinie, "Mein Kampf" Taboriego i "Kupca weneckiego" Szekspira we Freiburgu, swój tekst "Miłość rani" w Karlsruhe.

Laureat Izraelskiej Nagrody Teatralnej w kategorii najlepszy reżyser - za "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht (2010).

--

* premiera przełożona na 30 maja o godz. 19:00.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego