powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytania performatywne w Teatrze Żydowskim

W Teatrze Żydowskim rusza cykl czytań performatywnych. Pierwsze z nich poświęcone będzie Ryszardowi Markowi Grońskiemu - aktorzy przeczytają jego sztukę "Pod pierzyną".

Co miesiąc aktorzy czytać będą sztuki teatralne wybitnych dramaturgów. Inauguracja cyklu będzie miała miejsce na Scenie Kameralniej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35

w dniu 25 stycznia o godz. 19.00. Tego dnia aktorzy przeczytają sztukę "Pod pierzyną" zmarłego pod koniec roku Ryszarda Marka Grońskiego. Czytanie wyreżyseruje Karolina Kirsz. Spotkanie będzie dedykowane autorowi, wieloletniemu kierownikowi litrerackiemu Teatru Żydowskiego.

Jest zima 1812 roku. Gdzieś na wschodnich rubieżach, na których łatwiej się zgubić niż na Polach Elizejskich, do chałupy Gołdy i Chaima wpada uciekający spod Moskwy Napoleon. To początek komedii omyłek z Kozakami, rewolucjonistami, a nawet Jankielem cymbalistą. Spotkanie Napoleona z Gołdą to spotkanie strategów. Kiedy on budzi się z myślą, komu wydać wojnę, ona budzi się z myślą, za kogo wydać córki. Byle nie za... cesarza. I byle nie zabrał jednej z nich do Paryża. A co to, Gołda Paryża nie widziała? I wcale nie jest oczywiste, że Napoleon tę bitwę spod pierzyny wygra...

Błyskotliwa komedia zmarłego w grudniu satyryka, dramaturga i pisarza Ryszarda Marka Grońskiego, związanego przez lata z Teatrem Żydowskim.

Obsada: Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Irena Melcer, Rafał Rutowicz, Piotrek Sierecki, Ernestyna Winnicka, Marek Węglarski.

Muzyka na żywo: Jacek Mazurkiewicz

25 stycznia o godz. 19.00, scena przy Senatorskiej 35.

Wstęp wolny po odebraniu wejsciówki w kasach teatru.