powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. W związku z żałobą narodową odwołano wydarzenia kulturalne

W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska oraz ogłoszoną od wtorku do czwartku żałobą w Poznaniu, poznańskie instytucje kulturalne odwołują lub przesuwają wydarzenia planowane na piątek i sobotę.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, jego pogrzeb odbędzie się w sobotę w Gdańsku.

Teatr Nowy poinformował, że odwołuje wszystkie zaplanowane na piątek i sobotę spektakle. Część przedstawień została przesunięta na niedzielę. Jednocześnie teatr podał, że bez zmian odbędzie się zaplanowany na czwartek spektakl "Baba-Dziwo".

"Uważamy, że stanowi on ważny i potrzebny głos w toczącej się w Polsce dyskusji wywołanej ostatnimi, tragicznymi wydarzeniami" - poinformowano. "Baba-Dziwo" to przedwojenna satyra polityczna Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej; "odpowiedź autorki na szerzącą się hitlerowską gorączkę" - czytamy na stronie teatru.

Teatr Wielki w Poznaniu odwołał sobotni pokaz opery "Śpiewacy norymberscy" Richarda Wagnera. Teatr Polski odwołał zaplanowane na czwartek i sobotę spektakle "Ojczyzny" Krystyny Miłobędzkiej.

Zmian w repertuarze dokonała Filharmonia Poznańska; zamiast sobotniego spektaklu "Halka na ekranie i na estradzie", w piątek zorganizowany zostanie koncert "Pieśni żałosne" pamięci Pawła Adamowicza.

Z uwagi na żałobę narodową w sobotę w Centrum Kultury Zamek odwołane zostają wszystkie wydarzenia: warsztaty w ramach Strefy Zabawy, seans festiwalu Sputnik oraz spektakl "Fioletowa krowa". Zarówno seans jak i spektakl odbędą się w następnych dniach.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do szpitala, w poniedziałek po południu zmarł. Zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP, które w środę skierowane zostało do kontrasygnaty premiera Morawieckiego, od godziny 17. w piątek, kiedy to nastąpi wyprowadzenie trumny z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej, do godziny 19. w sobotę, obowiązywać będzie żałoba narodowa.