powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Akademia Muzyczna rozpoczyna rok poświęcony Grażynie Bacewicz

Uroczysty koncert zainauguruje w czwartek obchody 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz, która jest patronką Akademii Muzycznej w Łodzi. Wydarzenia związane z osobą wybitnej kompozytorki i skrzypaczki uczelnia organizować będzie przez cały rok.

- Inauguracja obchodów 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz to ważne wydarzenie dla społeczności akademickiej. Uświetni je Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Łukasza Błaszczyka, wykonując utwory kompozytorki. Na scenie zaprezentują się także studentki rytmiki w choreografii przygotowanej przez Barbarę Dominiak. Uroczystość dopełni projekcja filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Grażyny Bacewicz. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej - podała rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Bęben.

Grażyna Bacewicz - urodzona w Łodzi wybitna kompozytorka i skrzypaczka, zaliczana do najważniejszych postaci polskiej muzyki II połowy XX wieku - zmarła 17 stycznia 1969 roku. W latach 1919-28 uczyła się w łódzkim Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, z którego wywodzi się Akademia Muzyczna w Łodzi. Po wojnie krótko wykładała w tej uczelni, która w roku 1999 przyjęła imię Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów; Kiejstut był starszym bratem artystki, wybitnym pianistą, kameralistą i pedagogiem, później rektorem łódzkiej Akademii.

Podczas wieczoru poświęconego patronce uczelni orkiestra wykona uznawany za opus magnum kompozytorki "Koncert na orkiestrę smyczkową", który - według ekspertów - łączy tradycję i nowe pomysły brzmieniowe, ukazuje także silną energetykę oraz liryczne myśli. Drugim zaprezentowanym dziełem Bacewicz będzie "Divertimento", które zostanie przedstawione dodatkowo w interpretacji ruchowej. Do granej na żywo muzyki wykonają ją studentki rytmiki według choreografii autorstwa Barbary Dominiak.

Po części artystycznej zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego z 1999 r. "Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną Grażyna Bacewicz", prezentującego życiorys i drogę artystyczną kompozytorki.

Uroczystość w czwartek rozpocznie w Akademii rok wydarzeń związanych z patronką. Zaplanowano m.in. dwa konkursy, którym patronuje Grażyna Bacewicz - 6. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski oraz 2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Dodatkowa nagroda za wykonanie muzyki kompozytorki będzie

przyznana podczas 20. Łódzkiego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, nagrodę Grażyny Bacewicz otrzyma także najlepszy uczestnik pierwszej edycji wakacyjnych kursów pianistycznych "Bacewicz International Summer Music Academy".