powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera książki "Rekonstrukcje" w Teatrze Studio

Premiera tomu "Rekonstrukcje. Wybrane adaptacje prozy z lat 1963-2005" odbędzie się w poniedziałek 21 stycznia o godz. 19.00 w foyer Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

O książce rozmawiać będą autorzy i redaktorzy tomu: Ewa Bułhak, Tomasz Kubikowski, Zbigniew Majchrowski, Aneta Pawlak, Michał Zdunik, Maryla Zielińska i Mateusz Żurawski. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Antonina Grzegorzewska, która wygłosi referat, i Wojciech Plewiński.

Spotkanie poprowadzi Janusz Majcherek.

***

"Grzegorzewski chętnie sięgał po utwory niesceniczne. Źródeł tego zainteresowania należałoby przede wszystkim szukać w podziwie, jaki żywił dla dzieł wielkich pisarzy; także, być może, w przekonaniu, że niektóre z nich w sposób doskonalszy niż twórczość dramatyczna wyrażają istotne doświadczenia współczesności. Niewątpliwie były one dla niego także wyzwaniem, prowokowały do poszukiwań. [...]

Nawiązujący do zrealizowanego w spustoszonej przez pożar przestrzeni Teatru Polskiego we Wrocławiu poetyckiego spektaklu tytuł Rekonstrukcje wydaje się dla niniejszego tomu właściwy. Rekonstrukcji podlega tu niemal wszystko: kompozycja tekstów literackich, układ przestrzeni scenicznej, rytm i jego napięcia w utworze. Niezmienna pozostaje konstrukcja bohaterów i ich relacja ze światem, odczytywana przez reżysera w sposób niezwykle osobisty.

Podróż, którą wraz z nimi odbywa - do źródeł kultury europejskiej lub na jej manowce - jest konfrontacją indywidualnego, często marnego losu z marzeniem o jego unieważnieniu, roztopieniu go w czymś większym, ucieczce od przemijania. [...]

Potwierdzają obserwację Prousta, że prawdziwe raje to raje utracone".

(Ewa Bułhak, ze wstępu)

"Rekonstrukcje" pod redakcją Ewy Bułhak i Mateusza Żurawskiego to trzeci - i ostatni - tom edycji krytycznej scenariuszy autorskich Jerzego Grzegorzewskiego, wydawanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio i Teatru Narodowego.

Obejmuje cztery albumy z wybranymi adaptacjami tekstów prozatorskich i poetyckich: "Amerykę" według Kafki (1973), "Śmierć w starych dekoracjach" i "Złowionego" według Różewicza (1978, 1993), "Śmierć Iwana Iljicza" według Tołstoja (1991) i "Hamleta" Stanisława Wyspiańskiego (2004), a także aneks, zawierający rekonstrukcję studenckiego spektaklu "Niejaki Piórko" według Michaux (1963) i notatki do niezrealizowanej inscenizacji "Czarodziejskiej góry" według Manna (2005).

Każdy scenariusz, poprzedzony obszernym wstępem, opatrzony rozbudowanym aparatem krytycznym, który uwzględnia kolejne warianty tekstu oraz odkrywa jego źródła i inspiracje, i jest bogato zilustrowany m.in. fotografiami autorstwa Wojciecha Plewińskiego, Edwarda Hartwiga, Adama Hawałeja i Pana Soka, a także szkicami reżysera.

Oba poprzednie tomy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, zebrały wiele pozytywnych recenzje i były wyróżniane wśród wydawnictw o tematyce teatralnej (m.in. w rankingach miesięcznika "Teatr"); ponadto tom pierwszy został uhonorowany nagrodą Sekcji Krytyków Polskiego Ośrodka ITI (International Theatre Institute) dla Teatralnej Książki Roku 2013.

***

"Jerzy Grzegorzewski, Rekonstrukcje. Tom III. Wybrane adaptacje prozy z lat 1963-2005"

redakcja: Ewa Bułhak, Mateusz Żurawski

współpraca redakcyjna: Iga Kruk-Żurawska, Aneta Pawlak

korekta, indeksy: Iga Kruk-Żurawska

projekt i opracowanie graficzne: Janusz Górski

wydawnictwo sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

wydawca: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

współpraca: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Narodowy

ISBN: 978-83-63276-49-2

Warszawa 2015 / 2018

Wstęp wolny.

Miejsce: STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1