powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Rusza dwunasta edycja konkursu "Lokal na kulturę"

Trzy lokale w centrum Katowic będzie można wynająć po preferencyjnych stawkach, aby prowadzić w nich działalność kulturalną. W mieście rozpoczął się w środę nabór wniosków w XII edycji konkursu "Lokal na kulturę".

Konkurs jest adresowany do osób, które mają pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym.

Dotąd dzięki programowi powstały m.in. Centrum Muzyki nad Rawą, Klub Jagielloński, Odeon Koszutka czy Muzeum Historii Gitary oraz miejsca spotkań i warsztatów służących aktywizacji lokalnych społeczności.

W obecnej, dwunastej edycji do konkursu "Lokal na kulturę" wystawione zostały trzy lokale o powierzchni od 32 do 94 metrów kwadratowych przy ulicach: Gliwickiej 182 (42 m kw.), Kochanowskiego 11 (34 m kw.) oraz 3 Maja 25 (157 m kw.). Wymagają one przeprowadzenia prac remontowych i adaptacyjnych. Oferty można składać do 6 lutego br.

Jeszcze w grudniu 2018 r. miasto zawarło umowę na trzy lokale na kulturę wybrane w poprzedniej, jesiennej edycji konkursu: przy ul. Andrzeja 1, Koszalińskiej 18 i Przedwiośnie 4.

W innych lokalach działa część podmiotów, które zawarły umowy w poprzednich edycjach konkursu. Jak podało w środę miasto, przy ul. Chopina 8 od niedawna Stowarzyszenie Artyści Tułacze prowadzi Teatr Młody. Niewielka scena i widownia na 40 osób mają zapewniać artystyczną autonomię i przestrzeń dla tworzenia nowej, alternatywnej społeczności artystycznej. Teatr rozpoczął działalność w listopadzie ub. roku z inauguracyjną rewią "Twój pierwszy raz".

Przy ul. Warszawskiej 67 działa Prywatna Szkoła Muzyczna. - W październiku 2017 r. przystąpiliśmy do konkursu. Od stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy adaptację lokalu. Prace trwały pół roku. Od czerwca rozpoczęliśmy zapisy do szkoły. Nasza placówka otwarta jest na dzieci, młodzież ale również dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się grać na wymarzonym instrumencie - powiedział cytowany przez samorząd najemca Łukasz Dębski.

Przy ul. Kościuszki 39 powstał Alternatywny Dom Kultury prowadzony przez Fundację Imago Silesia. Odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne, dotąd np. wystawa "Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki".

Wystawy organizuje też Fundacja Kultura Obrazu, która w 2016 r. pozyskała pomieszczenie przy ul. Kordeckiego 2, w którym prowadzi działalność warsztatową, wystawienniczą, archiwizacyjną (cyfrowo) oraz merytoryczną (biuro fundacji).

Miasto wyznacza do konkursu lokale stanowiące jego własność, zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, dla których nie ustalono najemcy w wyniku dwukrotnego wystawienia do przetargu. Najemcy w okresie adaptacji lokali opłacają czynsz w wysokości 1 zł/m kw oraz opłaty niezależne od wynajmującego. W okresie obowiązywania umowy najemca lokalu jest zobowiązany do przygotowania raz na rok informacji z działalności.