powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. IX Dni Pamięci przypomną o ofiarach Holokaustu

Wystawy, projekcje filmów, spektakle, wykłady oraz koncert galowy zaplanowano w ramach IX Dni Pamięci, które odbędą się w Łodzi w dniach 25-28 stycznia. Cykl wydarzeń związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

- To bardzo ważny dzień, bo bardzo ważna jest pamięć, a w dzisiejszym świecie szczególnie. Kultura potrafi ją podtrzymać. Dlatego cieszę, że z roku na rok dołączają do nas kolejni partnerzy - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman. Przypomniał, że ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia, kiedy na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Zagłady.

W Łodzi w ramach organizowanych już po raz dziewiąty Dni Pamięci, o kulturze i historii polskich Żydów przypomną liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne organizowane w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum Miasta Łodzi.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 25 stycznia, kiedy zaplanowano m.in. otwarcie wystawy Żydowskiego Instytutu Historycznego "Julia Pirotte" w Centrum Dialogu oraz projekcję filmu "W Poszukiwaniu portretów". Dokument opowiada historię poszukiwania dzieł Moshe Ryneckiego, zamordowanego na Majdanku artysty malującego sceny z życia społeczności polsko-żydowskiej w okresie międzywojennym.

Dzień później w Teatrze Jaracza będzie można wysłuchać opowieści o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Sylwetkę pisarza przybliży prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie zaplanowano projekcję spektaklu Teatru Telewizji "Okno na tamtą stronę" połączoną ze spotkaniem z jego reżyserem Arturem Hofmanem. Na scenie swój monodram "Słoń" wystawi elbląski Teatr im. Aleksandra Sewruka.

W niedzielę 27 stycznia pamięć ofiar Holokaustu zostanie uczczona złożeniem kwiatów na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez Niemców), a także wywożono ich do obozów zagłady. Dziś Stacja Radegast jest oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Później, w Centrum Dialogu odbędzie się promocja albumu "Zarys Historii Żydów Ziemi Kutnowskiej" oraz projekcja filmu dokumentalnego "Rachunek Szczęścia". Obraz przybliża sylwetkę Stelli Czajkowskiej, wybitnej pianistki, która przeżyła łódzkie getto. Uczestnicy obchodów mogą też zobaczyć wystawiane tego dnia na deskach Teatru Jaracza spektakl "Zdążyć przed Panem Bogiem", przygotowany w ramach Roku Marka Edelmana w Łodzi.

Na zakończenie Dni Pamięci, w poniedziałek 28 stycznia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie można wysłuchać wykładu Artura Kołodziejczyka "Jeśli możliwe było coś takiego, to co jeszcze może się wydarzyć? Człowiek po Zagładzie". Ostatnim punktem programu będzie koncert zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio. Jedna z najbardziej znanych w Europie grup wykonujących muzykę klezmerską wystąpi w Teatrze Jaracza.

Jak dodała koordynatorka przedsięwzięcia Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko, organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego dla szkół i grup zorganizowanych. Z tej okazji w piątek 25 stycznia i poniedziałek 28 stycznia w Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki Ms2 młodzież szkolna może m.in. uczestniczyć w warsztatach historycznych "Co znaczy zostać zamkniętym wbrew swej woli - czym było getto w czasach Zagłady?", wykładach oraz obejrzeć spektakl "Skrzynia tajemnic".

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi.