powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wraca "Malina" Marty Malikowskiej

W niedzielę 20 stycznia o 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się pokaz spektaklu "Malina" Marty Malikowskiej, którego premiera odbyła się 3 i 4 listopada 2018 w ramach programu "Placówka".

Na scenie w "Malinie" spotykają się trzy artystki: zafascynowana jogą oraz śpiewem tradycyjnym aktorka, Marta Malikowska; antropolożka, śpiewaczka, znawczyni i propagatorka muzyki ludowej Maniucha Bikont oraz Karolina Kraczkowska - performerka i choreografka.

Artystki wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i sesją medytacyjną. Stwarzają Świątynię Niewidzialnego Różowego Jednorożca pod wezwaniem Boskiej Matki Jogicznej.

Punkt wyjścia do projektu stanowiły życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika "Hatha-Joga dla wszystkich", aktorki i tancerki. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Michalska otworzyła w Warszawie własną szkołę, na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. W "Malinie" stawiamy pytania o to, jaka jest relacja między aktorstwem i praktyką jogiczną. Jakiego rodzaju poszukiwania duchowe i pracę nad samorozwojem zakładają? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czy istnieje związek między jogą i kreatywnością? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas - mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?

pomysł i reżyseria: Marta Malikowska

performans: Marta Malikowska, Karolina Kraczkowska, Maniucha Bikont

tekst i dramaturgia: Anka Herbut

scenografia i kostiumy: Maja Skrzypek

choreografia: Agata Siniarska

muzyka: Maniucha Bikont

wideo: Nastia Vorobiova

reżyseria światła: Alexandr Prowaliński

produkcja: Stowarzyszenie Twórców "Cztery wymiary to dla nas za mało"

Uwaga! Przed wejściem do Świątyni Niewidzialnego Różowego Jednorożca, w której odbywa się spektakl "Malina", zostaniecie poproszeni o zdjęcie butów, którymi na czas spektaklu zaopiekuje się obsługa widowni Instytutu Teatralnego.

Bilety: 30/35 PLN

Pozostając w głębokim smutku z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza, informujemy, że w związku z zaplanowanymi na 19 stycznia uroczystościami pogrzebowymi oraz żałobą narodową, sobotni pokaz "Maliny" nie odbędzie się.

Zakupione na spektakl bilety można wymienić lub zwrócić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Za utrudnienia przepraszamy, licząc jednak na zrozumienie.