powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Polska prapremiera "Złych Żydów"

"W jednym pokoju, w jedną noc usiądź z nami i zobacz, co się wydarzy!!! Rozpoczynamy gorzką bitwę o małe dziedzictwo!!!". J.Harmon. 20 stycznia prapremiera polska trzeciej najczęściej wystawianej sztuki w Ameryce w sezonie 2014/2015.

Umarł ukochany dziadek (ocalony z Holokaustu) i zostawił cenną rodzinną pamiątkę. Kto powinien ją odziedziczyć? Apodyktyczna nacjonalistka, "żydowska nazistka", jak ją nazywa jej brat, fanatyczka religijna Diana? Czy on sam, chociaż przyjechał już po pogrzebie z Aspen, gdzie jeździł na nartach ze swoją nieżydowską narzeczoną? A może jego brat, który wolałby trzymać się z dala od rodzinnych awantur?

Spektakl "Źli Żydzi" w reżyserii Marcina Sławińskiego opowiada w komediowym tonie o konflikcie między młodymi ludźmi, który wykracza daleko poza emocjonalne, rodzinne kłótnie i zamienia się w konfrontację "postępowego", multikulturowego i obojętnego religijnie światopoglądu z przekonaniem o konieczności obrony kultury i tradycji - niezbędnych dla przetrwania tożsamości narodu.

Sztuka zadaje pytania, jakże aktualne, także dla nas Europejczyków i Polaków jednocześnie. Wydaje się, że tytuł "Źli Żydzi" można by, zmieniając konteksty kulturowe, ale nie obniżając temperatury sporu zmienić na "Źli Polacy"...

"W swoich tekstach Harmon wykazuje zamiłowanie do zgryźliwych komentarzy, które w niezwykle zabawny sposób ukazują przejmujące zagadnienia i problemy" Christopher Wallenberg, The Boston Globe