Warszawa. Spotkanie wokół książki "Cyrk w świecie widowisk"

24 stycznia o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie promujące książkę "Cyrk w świecie widowisk" pod redakcją Grzegorza Kondrasiuka.

Najczęściej zadawane artystom cyrkowym pytanie brzmi: Czy się nie boisz? Strach, jak twierdzi Philipe Petit (któremu sławę przyniosło m.in. przejście po rozpiętej linie między budynkami World Trade Center), jest brakiem wiedzy. Wykonywany numer często wydaje się widzom niebezpieczny, bo nie mają na temat prezentowanej techniki tej wiedzy, jaką ma performer. I na tym też polega magia cyrku. Paradoksalnie, tajemnicą wolności jest dyscyplina. - czytamy w książce "Cyrk w świecie widowisk". Co wiemy o cyrku i jego historii? Dlaczego cyrk budzi tak silne emocje i kto zostaje dziś cyrkowcem? O tym wszystkim porozmawiamy już 24 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce "Cyrk w świecie widowisk", podejmującej problematykę widowisk, artystów i instytucji cyrkowych w Polsce i w Europie począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne. O pracy nad publikacją i o współczesnym cyrku opowiedzą autorzy: Grzegorz Kondrasiuk, Rafał Sadownik i Sylwia Siedlecka. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet).

Porozmawiamy też o tym, jaką rolę odegrała Polska w świecie cyrkowym. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie wiodła w nim prym. W 1922 roku w Warszawie powstał Polzawid, czyli Polski Związek Artystów Widowiskowych, w 1952 największa w Europie baza cyrkowa w Julinku, a w 1967 państwowa szkoła cyrkowa, jedna z pierwszych na świecie!

"Cyrk w świecie widowisk" to pierwsza od kilku dekad publikacja naukowa w języku polskim, ukazująca fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. Książka jest efektem współpracy interdyscyplinarnego zespołu, dzięki czemu cyrk ukazano nie tylko w ujęciu historycznym, ale i jako zjawisko interesujące antropologów, socjologów, filozofów czy estetyków. Artykuły zamieszczone w tomie zostały oparte o obszerne kwerendy archiwalne i zilustrowane bogatym, unikatowym materiałem ikonograficznym.

Cyrk, ta "pułapka na widzów", działa następująco: wywołajmy sytuację, w której człowiek (lub zwierzę) radzi sobie z, wydawałoby się, nieprzezwyciężalnymi trudnościami. Niezbędne jest tu ryzyko zdrowia lub życia oraz pewna doza niepewności co do powodzenia całego przedsięwzięcia. Do tego należy zaprezentować umiejętności, zachowania i formy nadzwyczajne, dziwaczne, stojące w sprzeczności z codziennym doświadczeniem. Postawmy obok siebie groteskowo uformowaną istotę ludzką, odwołując się do instynktu parodii - oraz demonstrację nadzwyczajnych mocy, przekraczających ludzkie możliwości: władzy, siły, zręczności, wytrwałości, szybkości. Są to wciąż niezmienne zasady "wytwarzania" cyrku, jednej z najstarszych form widowisk kulturowych. (fragment książki).

Autorzy książki: Grzegorz Kondrasiuk, Janina Hera, Krzysztof Kurek, Krzysztof Gombin, Agnieszka Bińczycka, Paweł Stangret, Zofia Snelewska-Stempień, Ondřej Cihlář, Katarzyna Donner, Joanna Szymajda, Marta Kuczyńska, Monika Kalinowska, Mirosław Urban, Agata Zapasa, Katarzyna Dąbrowska-Żmuda, Mieczysław Piniarz, Artur Duda, Sylwia Siedlecka, Rafał Sadownik.

Wydawca: Warsztaty Kultury w Lublinie

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego